Нещодавно в Івано-Франківську стартував Міжнародний відкритий архітектурний конкурс ідей з реставрації будівель №14 і №16 на вулиці Мельничука. Конкурс організовує Департамент містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради. Координатором заходу виступає начальник Управління планування території та містобудівного кадастру Артур Прокіпчук. Відповідальний секретар – архітектор Андрій Назаренко, пише frankivsk-future.com.ua.
Про це повідомили на пресконференції у конференц-просторі Палац Потоцьких «Простір Інноваційних Креацій «Палац».
Умови конкурсу
Участь у конкурсі можуть брати фахівці з галузі архітектури, соціології та урбаністики з усього світу, створювати свою творчу команду та бути в ній керівником або учасником. У складі такого колективу обов‘язково має бути архітектор, кваліфікаційний сертифікат якого додано при реєстрації. Крім того, участь можуть брати й студенти спеціальності архітектура у складі творчої команди. Участь є безкоштовною.
Головним завданням є створити проектне рішення реставрації з збереженням та пристосуванням пам‘яток архітектури з прибудинковою територією. Щоб будівля пасувала до типології будівель і міському контексту.
Артур Прокіпчук додав, що споруди не можна переформатувати чи перебудувати повністю, так як не можна втручатися кардинально у пам‘ятки архітектури, щоб не було однобоко і в межах законодавства. Потрібно зберегти автентичність будівель.
Головними умовами є збереження автентичності будівель, які будуть реставруватися, покращити рентабельність майнового комплексу, об‘єднати його єдиною концепцією та інтегрувати територію в міський контекст.
Початок реєстрації в конкурсі стартував 8 листопада і закінчиться 1 березня 2022 року.
25 березня 2022 року буде оголошено результати конкурсу.
Головний приз: 150 тис. грн – перше місце, 100 тис. грн – друге місце, 50 тис. грн – третє місце.
Історія будівель
Будинок №14, що знаходиться на вулиці Мельничука був зведений у 1843 році на місці фортечного муру, який відокремлював колишнє середмістя від Заболотівського передмістя. Це був приватний будинок урядовця Й.Гендліха
Пізніше в 1846 році тут розмістився окружний шляхетський суд та фінансова дирекція, після цього тут орендували приміщення під офіцерські квартири.
Вже у 1911 році тут розмістився орган державного управління повіті – повітове староство.
За часів радянської влади – була школа робітничої молоді та один із корпусів середньої школи №9. Пізніше – західноукраїнський економіко-правничий університет.
Будинок №16 – було збудовано в 1870-х роках Х.Йонасом як одноповерховий садибний будинок у стилі класицизму.
У 1921 році це була єврейська початкова школа, пізніше почала діяти також і єврейська гімназія. Загальна назва споруди на той час була – Єврейський народний дім.
У радянські часи будинок був об‘єднаний з будинком №14, де спочатку була школа, а пізніше західноукраїнський економіко-правничий університет.