Вівторок, 9 Липня, 2024

Історія вулиці Грюнвальдської

Одна із найкрасивіших у Франківську і найбільш визначних для історії міста є вулиця Грюнвальдська. Важлива вона тим, що поєднує історичний центр міста із залізничним вокзалом. Вулиці вже понад 120 років. Чим саме вона цікава, які визначні будівлі там розташовані та врешті чому називається Грюнавальдською – пишемо далі на frankivsk-future.com.ua.

Поява вулиці на карті міста

Влада старого Станіславова вирішила створити нову вулицю на початку 20 століття. Головною причиною було скорочення шляху від центру міста до залізничного вокзалу. Тодішні землі, через які мали прокласти Грюнвальдську проходили володіннями двох родин – Ляйбліхів та Ляхавців. Офіційне заснування припадає на червень 1908 року.

Фото – pik.net.ua

Що означає найменування?

Рішення про назву ухвалили у 1910 році. Тоді справляли 500-річчя від дня битви під Грюнвальдом. Це було протистояння об’єднаних армій Королівства Польського і Великого Князівська Литовського, Руського і Жемайтійського проти сил Тевтонського ордену. Війська зійшлися у битві в польському містечку Грюнвальд. Об’єднані армії зуміли перемогти ординців. 

Фото – pik.net.ua

Одна з найвизначніших споруд в окрузі 

У 1910-х роках дирекція місцевої залізниці вирішила спорудити власну будівлю. Автором проєкту став інженер Віденської Генеральної залізниці. Однак після розпаду Австро-Угорщини приміщення багато разів переходило із рук в руки. Так, в різні часи тут розміщувалося міністерство Державного Секретаріату ЗУНР, пізніше – обласний комітет комуністичної партії. За період останнього перед будівлею спорудили пам’ятники радянським вождям, пише «Курс».

А вже у час незалежної України колишнє приміщення залізничної дирекції стало Будинком правосуддя. Нині тут розташовані суди різних інстанцій, юридичні установи, управління юстиції, а також різні об’єднання адвокатів, юристів, управління судової адміністрації країни.

C:\Users\korzhuk\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\пік6.jpg
Фото – pik.net.ua

Міжвоєнний період: поява окрас вулиці

У період між світовими війнами на вулиці почали з’являтися престижні будинки. Їх споруджували активно – все через те, що місто оголошувало серед будівельних фірм конкурс. Перед ним підприємці мали нагоду ознайомитися із термінами і загальними рисами. А далі – пропонували свій бюджет будівництва. Вигравав той, хто міг спорудити за найбільш оптимальну ціну. 

Польське військове управління 

Наприкінці 19 століття у місцевості з’явилася чотириповерхова будівля із мансардами. Вважається, що її побудували для потреб польського військового управління. Одна у період між війнами тут розміщувалося житло для місцевих. А під час Другої Світової війни – зв’язковий пункт, передає «ПІК».

C:\Users\korzhuk\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\пік.jpg
Фото – pik.net.ua

Період нацистської окупації

Єдиний раз, коли вулиця Грюнвальдська втрачали свою назву – час окупації німцями. Вони перейменували її на губернаторську. Саме тоді у вищезгаданому домі дирекції залізниці і розмістили офіційну владу – окружне староство.

Будинки Ляйбліхів

Красуються на вулиці Грюнвальдській два фактично ідентичні будинки. Їх спорудили приблизно у 1910 році. Споруджували будівлі для заможної родини Ляйбліхів. Краєзнавець Іван Бодарев розповідає, що за переказами, такі будівлі-близнюки родина спорудила, щоби діти однаково залишилися задоволені і не сварилися.

Фото – firtka.if.ua

5-зірковий готель

Будівля, де зараз розташований 5-зірковий готель під назвою «Роксолана», з’явилася ще на початку 20 століття. Тоді кам’яниця була призначеною для проживання у семи квартирах. Власниками споруди була Леона Рудея та Кароліна Лігнар. Згодом тут розміщувався готель «Аускопрут». Поряд із цією спорудою побудували ще одну кам’яницю – також на сім квартир, також із двома господарями. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.