Четвер, 25 Квітня, 2024

Історія вулиці Вільгельма Габсбурга: велич і шарм старого міста

У путівниках для туристів та серед списків місць, які вартує відвідати у Івано-Франківську, мандрівникам навряд чи назвуть цю вулицю. Хоча вона – в самому серці міста, наповнена дивовижною архітектурою, його шармом та справжнім комфортом. А все через те, що на вулиці Вільгельма Габсбурга не має жодної офіційної адреси. Докладно про неї – пишемо далі на frankivsk-future.com.ua.

Заснування, архітектура і значення

Вулицю, про яку йде мова,  заснували після спорудження у середмісті Іпотечного та Австро-Угорського банку (сьогодні це відділення «Райфайзенбанк Аваль»), а також будівлі фізіологічного корпусу Національного медичного університету (у той час там було страхове товариство «Флоріанка»). Сталося це на початку минулого століття.

Вулиця зовсім невелика, вона розташована у самісінькому центрі Станіславова. Зараз вона сполучає Незалежності («стометрівку»), проходить через Грушевського і веде до площі імені Міцкевича. Вулиця Вільгельма Габсбурга унікальна для міста тим, що не має жодної офіційно зареєстрованої адреси. Все через те, що будинки, дотичні до неї, розміщені на вулицю своїми фасадами, тому числяться за адресами сусідніх вулиць, передає «ПІК».

Вулиця Вільгельма Габсбурга на перший погляд непомітна, проте сповнена історичного, архітектурного, ба навіть сакрального значення для міста. Усі кам’яниці на ній – справжнє надбання Станіславова.

Фото – pik.net.ua 

Як мінялися назви вулиці

Перше найменування вулиця отримала на честь польського поета, автора книжок для дітей Станіслава Яховського. Цю назву вулиці надали у листопаді 1900 року. Яховський вважається основоположником  польської літератури для дітей. До слова, він навчався саме у нашому місті в гімназії, а згодом – був студентом Львівського університету.

Цей автор видав першу у Польщі книжку дитячих пісень. Більше того – був засновником першої у Європі дитячої газети. Яховський видав чимало казок, своїми грошими він підтримував сиріт, дітей із бідних родин.

Із приходом радянської влади назву на честь польського письменника прибрали. У шістдесятих-сімдесятих роках вулицю назвали Театральною, а згодом – вона не мала найменування взагалі.

Фото – pik.net.ua 

Імені Вільгельма Габсбурга

Лише у 2005 році міська рада Івано-Франківська ухвалила рішення про найменування вулиці – іменем Василя Вишиваного, він же Вільгельм Габсбург. Це був австрійський ерцгерцог, представник славетної династії Габсбургів.

Вільгельм славився своєю прихильністю та підтримкою українського народу. Він цікавився культурою та мовою українців. А своє прізвисько отримав носіння традиційних українських вишиванок. Вільгельм Габсбург – політик, дипломат і військовий діяч, полковник Легіону Українських Січових Стрільців. На теренах українських земель Вільгельма запам’ятали як здібного військового і поета, а найбільше поважають за любов до нашого народу.  

Історики звертають увагу на те, що до Першої світової війни ані в українців, ані з-поміж урядовців Австро-Угорщини не було однозначної думки, у якому вигляді мають існувати об’єднані українські землі, котрі на той час ділила монархія Габсбургів та Російська імперія. Віддавати західні землі московитам ніхто у Відні не бажав, водночас приєднання усіх етнічних українських земель створював некомфортний баланс у державі – український етнос міг би стати абсолютно переважаючим. Однак Вільгельм цікавився ідеєю майбутнього об’єднаних українських земель під короною Відня. У цьому питанні він шукав підтримки серед найвищих урядовців. Так, пропонувалося що, українська держава зі столицею у Києві могла би стати частиною великої федерації, на таких умовах, як Угорщина. Очільником країни став би ерцгерцог-регент із Габсбурзької династії. Проте історія розпорядилася по-іншому. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.