Середа, 16 Жовтня, 2024

Комп’ютерна інженерія в Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника

Кафедра комп’ютерної інженерії та електроніки, на базі Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника, займається розв’язанням проблеми зростального попиту на спеціалістів ІТ-сфери. Стрімкий розвиток останньої є характерною особливістю сучасного світу. Комп’ютер став невіддільною частиною проєктування, виробництва, інтернет-зв’язку, управління, банків та навіть бібліотек, пише frankivsk-future.com.ua.

Про кафедру 

За даними https://pnu.edu.ua, у 2012 на базі кафедри радіофізики та електроніки була заснована кафедра комп’ютерної інженерії. Вона готує спеціалістів за наступними напрямками: комп’ютерна інженерія, спеціалізовані комп’ютерні мережі, електроніка. Де з електроніки також можна пройти аспірантуру.

Бакалаври з комп’ютерної інженерії отримують вдосталь знань та навичок, аби застосовувати їх на практиці. Студенти вивчають організацію та функціонування комп’ютерних систем, мереж, отримують сучасні знання в інструментальних та проєктувальних засобах. 

Окрім того, кафедра володіє власними лабораторіями з потужними комп’ютерами та засобами розроблення універсальних, спеціалізованих комп’ютерних систем. Ці системи мають сучасну, в тому числі закордонну базу компонентів від провідних ІТ-фірм.

Випускники кафедри отримують нагоду професійно реалізувати себе в обслуговуванні комп’ютерних систем різного призначення, локальних та корпоративних мережах, інтернеті, базах даних комп’ютерних мереж, системних та прикладних програмних засобах, вбудованих мікросистемах, цифровому зв’язку, обробці сигналів, зображень та ін.

Випускники комп’ютерної інженерії спеціалізуються на системах та комп’ютерному обладнанні. Це реалізовується завдяки ґрунтовним знанням з комп’ютерної архітектури, електроніки, мікроелектроніки, розробки програмного забезпечення та ін.

Кафедра має у своєму розпорядження шість лабораторій: програмні системи, комп’ютерні системи та мережі, мікропроцесорна техніка, основи радіоелектроніки, радіотехнічні кола, сигнали, схемотехніка.

Навчальні дисципліни

Периферійні пристрої. Курс направлений на те, аби студенти ознайомились та освоїли основні принципи роботи периферійних пристроїв. Останні включають: пристрої зовнішньої пам’яті, вводу та виводу інформації, способи запису аудіо та відео інформації. Це є необхідним для кращого розуміння комп’ютера. Після завершення курсу, студент має поняття про периферійні системи, їх основні типи. А також про те, як вони працюють, під’єднаються до комп’ютера та методи їх програмування.

Архітектура комп’ютерів. На курсі студенти вивчають специфіку архітектури сучасних обчислювальних процесорів, систем, комп’ютерної периферії. Також вивчають мову низького рівня – асемблера, програмування в машинних кодах. Студенти вчаться розуміти основні напрямки розвитку та принципи функціонування комп’ютерних систем. По проходженні курсу, випускник отримує знання про апаратну частину комп’ютера, його можливості та технічні показники.

Системне програмне забезпечення. На курсі студенти отримують знання по методології, технологіях проєктування системного ПЗ. Вивчають архітектуру операційних систем “Linux” та “Windows”, як функціонує ПЗ в операційному середовищі. Студенти вивчають мову сценаріїв, отримують практичні навички в їх реалізації та тестуванні, вчаться керувати процесами й потоками, а також писати програми для цього.

Комп’ютерна електроніка. На курсі студенти вивчають аналогову та цифрову схемотехніку та комп’ютерну електроніку. На лекціях пояснюють як діють та використовуються напівпровідники, інтегральні схеми. Розглядають фізичні процеси при цьому. Студенти отримують базові знання по розрахунку типових аналогових та цифрових електросхем. Останні використовуються під час розробки, впровадження, та експлуатації апаратних засобів передачі, оброблення та захисту інформації й т.д.

Інтернет-технології та вебдизайн. На дисципліні вивчають теоретичні концепції, методи та засоби програмування, сучасні стандарти, процеси життєвого циклу, вимірювання та оцінка якості розробки ПЗ. Студенти, по закінченні курсу, вміють застосовувати знання у створенні гіпертекстових документів HTML, розглядають поширені технології вебпрограмування та їх поділу, як створюєтесь вебконтент та ін.

Окрім цих курсів, на кафедрі вивчають: комп’ютерну логіку та теорію цифрових автоматів, метрологію та інформаційно-вимірювальну техніку, методи та технології трансляторів, комп’ютерну електроніку, статичну радіофізику, вступ до автоматичних систем керування та ін.

Навчально-наукова лабораторія

На базі кафедри комп’ютерної інженерії та електроніки у Прикарпатському національному університеті ім. В. Стефаника діє своя навчально-наукова лабораторія. Вона займається моделюванням та проєктуванням спеціалізованих комп’ютерних систем та мереж. 

У лабораторії відбувається розробка, проєктування та програмування мікропроцесорних систем. Також інтеграція мікроконролерної техніки в системі автоматизації. Студенти розробляють телекомунікаційні, комп’ютерні дротові та бездротові мережі. Також намагаються проєктувати та моделювати найпростіші бази мікроелектронних сенсорів та інтегральних елементів на всіх рівнях.

У науковій лабораторії є свої напрямки : елементарна база на приладних “кремній-на-ізоляторі” структурах для сенсорних мікросистем у корпусі; розробляння та приладно-технологічне моделювання нанометрових прикладних КНІ-структур, аби будувати мікросистеми-на-кристалі.

Успішні студенти

Окрім того, що кафедра  комп’ютерної інженерії та електроніки проводить чимало роботи у сфері ІТ, вона випускає чудових спеціалістів, котрі займають своє вагоме місце серед престижних ІТ-компаній. 

Так, колишнього студента Бенецького Богдана доля закинула аж до Польщі. Там він працює на посаді Xamarin NetDeveloper  в одній з-поміж найбільших програмістських підприємств Польщі “PGS Software”. Пан Богдан зізнається, що своїм вмінням навчатись завдячує Прикарпатському університету. Також він говорить про наполегливу роботу та те, як за 5 років змінив три місця працевлаштування.

Починав із Junior WinForms Net Developer та розробляв програми для американських медлабораторій. За словами Богдана, він погано знав англійську та зовсім не володів польською. На свою третю роботу у великій польській фірмі він прийшов зі значним багажем знань. В сучасності не припиняє вдосконалювати свої знання. Зараз Богдан працює мобільним розробником PGS на Xamarin Forms та Xamarin Native (Android, iOS). 

Також випускники Прикарпатського університету, а саме кафедри комп’ютерних технологій, працюють у компанії “ELEKS”. Там їх ціла команда. Колишня студентка Леся Симанишин почала працювати в “ELEKS” у 2006 на посаді молодшого інженера з тестування. У сучасності жінка досягла рівня старшого менеджера.

Юрій Возняк у фірмі “ELEKS” працює на позиції Senior Software Developer. Окрім цього, його компетенція дозволяє виконувати обв’язки технічного керівника команди з розробки ПЗ для мобільних пристроїв. 

Андрій Кудря прийшов в “ELEKS” у 2008 році. Він не припиняє дивувати співробітників своїм технічним професіоналізмом. Андрій обіймає посаду Senior Software Developer та керує одним із технічних напрямків на проєкті. Кудря чудово проявляє себе в роботі на кількох проєктах різної складності одночасно. На цьому часто акцентують й клієнти фірми.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.