Четвер, 18 Квітня, 2024

Старовинні артефакти, знайдені на території Івано-Франківщини

Археологічні розкопки – діло не одного дня роботи. Щоб знайти щось справді вартісне потрібно вкласти багато сил, ресурсів, а також часу. Адже через його плин не можливо точно визначити де знаходитиметься той чи інший артефакт. Часом, на їх пошуки витрачаються тижні. Втім, бувають випадки, коли важливі речі знаходили випадково. Старовинні артефакти дуже важливі для історії, адже саме за ними можна визначити, які люди колись тут жили, які події відбувалися тощо. На Прикарпатті знаходили декілька речей під час археологічних розкопок, які мають історичну цінність, пише frankivsk-future.com.ua.

 Часом, артефакти знаходять випадково

У 2018 році на Івано-Франківщині знайшли цікавий артефакт. Таку знахідку виявили в одному із господарств у селі Зелений Яр. Потім, вона потрапила до музею на Калущині. Виявилося, що це крем’яний наконечник списа. Колись, його використовували для полювання. Це унікальна річ, адже робота була виконана дуже тонко та делікатно, майже ювелірно. Трапляється така майстерність дуже рідко, адже зазвичай наконечники робили довшими та набагато грубішими. Цей артефакт був зроблений із пластини кремнію. Розмір не надто великий: довжина – 15,5 сантиметрі, а ширина – шість. Має наконечник і заточку, як у пили. Майстер, який колись робив його, працював дуже акуратно та якісно. Час від часу такі знахідки трапляються. Втім, багато з них не потрапляє до музею через чорних археологів. 

Не обійшлося без знахідок і в Івано-Франківську. Біля Палацу Потоцьких науковці натрапили на справжню сенсацію. Місце розкопок мало декілька метрів площі. На глибині двох метрів знайшли рівну площу. Виявилося, що це ідеально рівний шар бруківки, яка датована 18 століттям. Крім цього було знайдено гарматні ядра. Тоді відкопали одразу декілька артефактів. Це й уламки посуду, здебільшого 18-19 століття, люльки для куріння та навіть кістки тварин. 

Пшеворська культура

У 2016 році на Прикарпатті знайшли унікальне поховання. За даними вчених, йому понад півтори тисячі років. Це артефакти Пшеворської культури. На знахідку натрапили біля села Підпечери під час польових робіт та передали науковцям. Артефактами стали зігнуті у декілька разів меч і спис, а також урна з прахом та деякі інші речі. Саме в такий спосіб пшеворці ховали своїх померли. Хлопці, які знайшли меч, розігнули його, подумавши, що це звичайна залізяка. Втім, знахідка виявилася дуже давньою та навіть збереглася у гарному стані. Ймовірно, у посудині для праху збереглися залишки кремації. Унікальна ця знахідка тим, що артефакти цієї культури на території України трапляються дуже рідко. Набагато більше вони поширені у Польщі. Втім, такі поховання саме на Прикарпатті наштовхують науковців на нові дослідження. 

Часом, в землі трапляються різні речі. Через плин часу вони ржавіють та стають схожими на сміття. Втім, одного разу може виявитися що це стародавній артефакт. Саме тому прикарпатцям потрібно уважно розглядати всі знахідки. Колись серед них може трапитися справжній скарб. 

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.