Вівторок, 23 Квітня, 2024

Хто така Софія Галечко і чому у Франківську одну з вулиць назвали на її честь?

В Івано-Франківську поблизу вулиці Карпатської Січі знаходиться непримітна на перший погляд вулиця Софії Галечко. Напевно, про існування цієї вулиці здогадуються далеко не всі франківці. І це не дивно, адже вулиця Галечко є однією з найменших у місті. Тут всього 12 будинків. Крім того, на вулицю не заїжджає жоден громадський транспорт. Тому, щоб її знайти, треба добре постаратися. У цьому можуть допомогти онлайн-карти. 

Але ким була Софія Галечко і як її життя пов’язане з Прикарпаттям? Читайте про це далі на “frankivsk-future”.

Ранні роки і навчання 

Софія Галечко народилася 3 травня 1891 року в польському містечку Новий Сонч. Дівчина була єдиною дитиною у своїх батьків. Її батько працював поштовим урядовцем, а мати була приватним педагогом. 

Софія навчалася у народній школі в рідному місті. Пізніше вона закінчила Самбірську гімназію, що у Львівській області, та вступила в Ґрацький університет (Австрія) на філософський факультет. В роки навчання Софія Галечко брала активну участь в різних молодіжних, громадських рухах. Вона була членом української національної скаутської організації “Пласт”. Деякий час дівчина очолювала гурток “Рідна школа”, була заступницею голови товариства “Січ”. Також вона була головою міської ГО “Взаємна поміч”, яка підтримувала і допомагала українській громаді в автсрійському місті Ґрац. 

Активна участь в часи Першої світової війни

У 1914 році Софія Галечко стала членом легіону Українських січових стрільців (УСС). Вона виконувала різноманітні завдання: була санітаркою, розвідницею, стрільцем і навіть четарем. Командувала четою у 4-й сотні УСС. Того ж року отримала “Медаль за хоробрість” та звання підхоружної. 

Восени 1915 року під час боїв, очолюючи чету, Софія врятувала один з куренів. Згодом її підвищили до звання хорунжи УСС. Вона брала активну участь у боях в Карпатах та в Бою за гору Маківку, за що отримала другу срібну “Медаль за хоробрість”. 

Софія також відзначилась активною участю у визвольних змаганнях в часи Української революції (1917-1918 рр.). Відомо, що в той період вона служила в запасній частині 

Коші Українських Січових Стрільців. 

Трагічна загибель і поховання

Софія Галечко трагічно загинула наприкінці літа 1918 року. За словами очевидці, молода офіцерка купалася у річці Бистриці і втопилася у селі Пасічна Надвірнянського району. За іншою версією, Софія навмисно покінчила життя самогубством. 

Військову діячку поховали в урочищі Розтока. Пізніше на могилі Софії Галечко встановили пам’ятник з бронзовим барельєфом, на якому вона зображена у військовій формі. Внизу пам’ятника можна прочитати напис: “Хорунжа УСС Софія Галечко 1891-1918. За Україну, за її волю, за честь, за славу, за народ”.

Софія Галечко була українською військовою діячкою і стала першою українкою-офіцером. З огляду на біографію цієї представниці українського інтелектуального жіноцтва, стає не дивно, чому одну з вулиць Івано-Франківська назвали її іменем. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.