Вівторок, 23 Квітня, 2024

Невідоме Опілля: які місця відвідати на Рогатинщині

У пересічного українського мандрівника Івано-Франківська область зазвичай викликає асоціації із Карпатським регіоном, гуцульською чи бойківською культурами, рідше – Покуттям, або ж безпосередньо обласним центром. Однак Прикарпаття – це не тільки гори, княжий Галич і затишне місто Станіслав. Подробиці на frankivsk-future.

Північ Івано-Франківщини може похвалитися історичними пам’ятками і загадковими поселеннями. А також – чарівною природою, котра приваблює відчуттям спокою й атмосферою відчуження. Мова йде про Опілля – етнографічний регіон, котрий розташовується на перетині трьох областей – Франківщини, Тернопілля та Львівщини. У межах Прикарпаття – це цілий Рогатинський район, а також частково Галицький, Тисменицький та Калуський. Розповідаємо про визначні місця Рогатинщини – напевно, найбільш недооціненого куточка області.

Містечко Рогатин: глибоке минуле й батьківщина Роксолани

Галицьке містечко Рогатин засноване у далекому 12 столітті. До наших днів дійшли легенди про князя Осмомисла та його молоду дружину, котра під час полювання змогла рятуватися від великого рогатого оленя. На тому місці і звели поселення, що нині зветься Рогатин. До слова, всередині 14 століття місто згадується як фортеця. У 1415 році Рогатин отримав від галицького боярина магдебурзьке право. Це значно пожвавило в містечку торгівлю, промисли і заселення. Згадується, що у 16 столітті в місті проводилися щосуботні ярмарки. Також Рогатин був включений до складу королівських володінь. Упродовж 18-19 століть в містечко активно поселяються євреї. Ця громада вела активну громадську діяльність. Нині в місті зберігся історичний єврейський цвинтар. На початку 20 століття в Рогатині відкрили першу на Галичині українську гімназію, пише «Голос України». 

Відоме містечко тим, що тут народилася Анастасія Лісовська – Роксолана. У 1520 році молода дівчина потрапила в гарем до турецького султана Сулеймана Пишного, який згодом взяв її за дружину. Відіграла важливу роль в історії Туреччини та її відносинах з українським населенням. На честь Роксолани побудовані мечеть та палац, а похована уродженка Рогатина у стамбульському мавзолеї. Нині на малій батьківщині дівчині поставили пам’ятник. 

Готичний костел

У містечку зберігся визначний взірець готичної та ренесансної архітектури – костел святих Миколи та Анни. Побудована споруда у 1666 році, однак деякі дані говорять про 1538 рік. Цей храм вважається неабияк цінною для регіону пам’яткою культурної спадщини.

Згідно із історичними дослідженнями, костел упродовж своєї історії декілька разів реставрували. Крім того, тут розміщували жіночий монастир, лікарню та сиротинець. У час Другої Світової війни зазнав руйнувань. Сама будівля має фронтальну вежу, пропорційні членування та вишукані віконні отвори. Тут бачимо пізньоренесансне обрамлення із білого каменю.

Середньовічна церква у Чесниках

У селі Чесники можна відвідати старовинну церкву Святого Миколая. Місцеві мешканці називають її церквою Вознесіння. Це надзвичайно давнє історичне місце. Мандрівники та дослідники відзначають неабияку енергетику поблизу храму – силу та захист. Перша згадка про храм датується кінцем 16 століття. Однак історики у своїх припущеннях одностайні – церкву спорудили значно раніше, імовірно у 12-13 століттях. Про це свідчать форми храму. Такі церкви будували в період після першої монгольської навали. Це архітектурна пам’ятка із сильними контрфорсами, грубе каміння, кубічна форма. Дослідники стверджують про оборонний характер храму, передає karpaty.rocks

Історики також висловлюють припущення, що церква Святого Миколая побудована на місці, де раніше розміщувався язичницька святиня. На долю цієї споруди випали темні часи Середньовіччя, коли села Галичини зазнавали численних атак чужинців. Відтак храм перетворювався на оборонну фортецю.  

Найдревніша дерев’яна церква України

Саме в Рогатині можна побачити найстарішу збережену дерев’яну церкву в Україні. Храм Зішестя Святого Духа занесений до списку культурної спадщини ЮНЕСКО. Вчені вважають, що храм заснований наприкінці 16 століття. Унікальним є іконостас, котрий датується 1650 роком. Він зберігся донині та слугує «живим» музеєм. Це ренесансно-бароковий стиль.

На подвір’ї храму розташувалося старовинне кладовище та дзвіниця. Існує думка, що храм має також і підземелля із таємними ходами. Також місцеві переповідають чи то легенду, чи то правдиве твердження про те, що настоятелем храму був батько славнозвісної Роксолани, пише vidviday.ua

Пам’ятка національного значення – статус, яким володіє також і дерев’яна церква у селі Черче. Цей ще один храм Рогатинщини, що хранить у собі історію етнографічного регіону Опілля. Датується церква Василія Великого 17 століттям. 

Села-привиди та Чортова гора

У Рогатинському районі налічується понад 80 населених пунктів. Проте для такої кількості сіл людей проживає тут вкрай мало. У деяких селах залишилися жити одиниці. А інші –  зовсім стали пусткою. 

До прикладу, село Корчунок, де живе троє людей. Веде до цього населеного пункту грунтова дорога. Раніше в селі діяла школа, крамниця та клуб. Нині залишилася закинути пилорама, а пасіку доглядає один чоловік. Зараз село – це закинуті хати, порослі зеленню. А також численні руїни, передає «Суспільне».

Така атмосфера закинутого поселення, відчуження та руйнувань може привабити відчайдушних мандрівників. За 12 кілометрів від Рогатина можна побачити древній римо-католицький костел початку 19 століття. Споруда перебуває у вкрай занедбаному стані. Храм – свідчення минулого розвитку села Підкамінь і нинішнього упадку.

Неподалік самого Рогатина та села Пуків розташована висока гора, яку називають Чортовою. Це місце унікальне тим, що на його землях ростуть унікальні степова реліктова рослинність. Територія була позначена природним заповідником ще завдяки ініціативі митрополита УГКЦ Андрія Шептицького. Тут росте шавлія лучна, конвалія, горицвіт, ковила волосиста, любка дволиста, костриця та гадючник – представники Червоної Книги України. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.