Адміністративні і культурні будівлі, готель, офісні приміщення та старі кам’яниці – це все можна побачити, відвідавши вулицю Грюнвальдську в Івано-Франківську. І хоча ця вулиця знаходиться в центральній частині міста, її можна назвати доволі тихою. Та від цього вона не стала менш цікавою чи нудною. Вулиця Грюнвальдська не є дуже давньою в Івано-Франківську в порівнянні з такими вулицями як Незалежності, Галицька, Площа Ринок чи Вірменська. Проте вона багата на історію і цінні пам’ятки архітектури, пише “frankivsk-future”.
Коротка історія
Вулиця Грюнвальдська з’явилася у Станіславові на початку минулого століття (1908 р.). Влітку, 17 червня, міська рада прийняла рішення про створення нової вулиці. І це рішення посприяло скороченню шляху від центральної частини міста до залізничного вокзалу на 100 метрів. Відтак мешканці міста отримали можливість значно заощадити свій час на дорогу. Адже раніше люди користувалися вулицею Романовського (нині Гаркуші), щоб дістатися вокзалу.
Теперішню назву вулиця отримала майже на початку свого заснування – 16 червня 1910 року. Найменування Грюнвальдська вулиці дали в день, коли відзначали 500-річчя перемоги у битві об’єднаної польсько-литовсько-української армії над хрестоносцями під польським селищем Грюнвальдом, яка відбулася у 1410 році.
В часи німецької окупації (1941–1944 рр.) вулицю перейменували на Губернаторську. Пізніше їй повернули первинну назву і з того часу її не змінювали.
Важливі і цікаві будівлі
На початку вулиці, у будинку під номером 3, знаходиться старий Свято-Тройцький собор УПЦ КП. Його побудували у 1895 році. Спочатку там діяв єзуїтський костел. А в радянські часи у будинку розміщувався державний архів.
Поряд з колишнім єзуїтським костелом знаходиться будинок № 5 – Духовна семінарія УПЦ КП. Раніше це був єзуїтський монастир.
Про готель “Роксолана”
У будинках № 7 і 9 розміщений готель “Роксолана” (раніше “Аускопрут”). Він є цінною пам’яткою архітектури в Івано-Франківську.
Кам’яницю почали будувати ще до найменування вулиці. Будівництво триповерхового будинку завершилося у 1920 році. Спочатку будівлю використовували як житловий будинок. Тут було сім комфортних квартир. Власниками елегантної кам’яниці були підприємці Петро Ярошевський та Станіслав Зігель.
На початку Другої світової війни (1939 р.) кам’яниця перейшла у приватну власність Кароліни Білінської, вдови директора ощадної каси.
В часи радянської влади кам’яницю використовували як гуртожиток обкому партії. Тоді будинки № 7 і 9 об’єднали в один комплекс. В цьому готелі зупинялися такі радянські політичні діячі, як Петро Шелест, Микита Хрущов і Володимир Щербицький.
У 1990-х роках кам’яниця перейшла у власність міського підприємства “Аускопрут”. До 1993 року будівлю кілька разів реставрували, після чого в готелі “Роксолана” міжнародного класу вже були готові приймати нових гостей.
У 2000-х роках готель називався “Аускопрут”. Таку назву заклад носив до 2014 року. А у 2019 році готелю повернули стару назву “Роксолана”.
Інші цікаві споруди
Будинок № 11 – це чотириповерхова кам’яниця, яка є однією з найбільших і найкрасивіших довоєнних споруд Івано-Франківська. Раніше це був будинок залізничної дирекції. Сьогодні це Дім правосуддя, де розташовані суди різних рівнів. Цікаво, що на найвищій стінці цього будинку міститься напис на латинській мові, який перекладається на українську такими словами: “Без гніву і упередження”.
Будинок № 15 – чотириповерхова кам’яниця із мансардами, побудована у 1896 році. Раніше тут було польське військове управління, а сьогодні тут розташовані житлові приміщення і архівний відділ міського виконавчого комітету.
Деякі матеріали взяті з сайту https://renta.if.ua/.