Четвер, 25 Квітня, 2024

“Столиця” Потоцьких: чим відоме місто Городенка

Городенка – невелике місто в східній частині Прикарпаття.  Вона має дуже довгу історію, яка розпочинається майже разом з історією Київської Русі. Територія міста часто переходила із підпорядкування одній державі до іншої. Безсумнівно, це мало чималий вплив на розвиток населеного пункту.  Історично, цю область називають Покуттям, що характеризується в особливих фольклорних та культурних мотивах, місцевому говорі та звичаях. Офіційно, датою заснування Городенки вважають 1195 рік, але зародилося поселення набагато раніше, пише frankivsk-future.com.ua.

Від Київської Русі до власності Потоцьких

В далекому 10 століття нашої ери, територія сучасного Прикарпаття не могла “похвалитися” великою кількістю поселень. Це було зумовлено  різними факторами: “дикість” територій, погодні та природні умови, кількість населення. 

В 993 році князь Володимир разом з дружиною вирушив походом на білих хорватів, які займали сучасну Галичину. Саме тоді, після виграної битви, Городенківщина увійшла до складу Київської Русі. Як вважають науковці, назва напряму характеризувала архітектуру міста. “Городом” звали укріплення з частоколу, яке оточувало його навколо. 

 Офіційно, перша згадка про Городенку зафіксована у документах, датованих 1195 роком. Цей рік і вважають періодом її заснування. На той час там було розвинене землеробство та ремісництво. Вже через понад 150 років територія відійшла під владу Польщі. В 15 столітті там збудували замок, що зробило Городенку феодальною резиденцією. 

Протягом всіх наступних століть ця частина сучасного Прикарпаття зазнавала постійних нападів турків та татар. Багато разів місто спустошували та спалювали. Після цього були певні спроби розбудови, наприклад перебудували Городенківський замок. Але вже в 17 столітті тут  розгорнулося повстання й історія повторилася. Так тривало до отримання містом Магдебурзького права у 1668 році. Після цього, у складі Галицької землі, Городенка почала розвиватися в різних сферах: торгівля, ремесло, релігія. 

Ще в 1599 році місто стало власністю роду Потоцьких. Василь Потоцький був головним будівничим та намагався зробити з Городенки “магнатську столицю”. За цей час тут було будовано багато будівель – церкви, монастир, синагога, палац, міст. Місто стало осередком ярмарку, який проводився щорічно. Це позитивно вплинуло на подальший історичний розвиток Городенки.

Наші дні

Ще в пострадянський період Городенку було розформовано. Певні квартали стали окремими селами, а решта – сформувала вже сучасне місто. До отримання Незалежності Україною, територія зазнавала певних змін: доєднувалися та від’єднувалися різні частини. У 1995 році Городенка відзначила 800-ліття з дня першої згадки про місто. Вже у складі сучасної України в населеному пункті повноцінно відновили українську мову та проклали залізничне сполучення зі столицею. 

Зараз,  Городенка не нагадує те поселення, яке з’явилося ще в 10 столітті. Це повноцінне місто, яка з кожним днем розвивається та створює сприятливі умови для життя. Але не можливо повністю передати всю атмосферу, яка тут панує. Тому краще відвідати місто самому, щоб сповна перейнятися історією цього краю. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.