Вівторок, 23 Квітня, 2024

Найстаріші будівлі Франківська: ТОП 10

У 1662 році довкола сіл Княгинин і Заболоття виникло місто Станіслав. Його заснував Адрій Потоцький, звівши фортецю на території між річками Бистириця Надвірнянська і Бистриця Солотвинська. Наступного року місто отримало від польського короля юридичне підтвердження магдебурзького права. А впродовж наступних двох років у Станіславі звели із дерева вірменський костел та першу міську ратушу. Розповідаємо про найстаріші споруди міста, які збереглися дотепер. Ці будівлі запам’ятали фортифікаційну споруду, уціліли під час масштабної пожежі середини 19 століття, пише frankivsk-future.com.ua. Вони пережили владу австрійців, поляків і комуністів, пише Westnews. 

Комплекс палацу із брамами

Роки: 1672 – 1682

Палац для себе і своєї родини побудував коронний гетьман Потоцький. Споруду згодом використовували як військовий госпіталь. Нині це пам’ятка архітектури історичного значення. Приблизний «портрет» цієї резиденції невідомий. Історія спорудження і функціонвання може зберігатися у архівах Австрії і Польщі. Зараз у палаці проводять різноманітні мистецькі заходи, концерти, виставки тощо. Споруду планують реставрувати.

Колегіальний костел Пресвятої Діви Марії 

Роки: 1672 – 1703 

Споруджували храм за проєктом французьких архфтекторів. Зводили барокову споруду Кароль Бенуа і Франсуа Корассіні. Форма – тринавна базиліка із трансептом. Будівництво колегіати закінчили у 1703 році. Через 15 років влада у Галичі ухвалила рішення про оподоткування на оздоблення костелу. Також у храмі діяла музична школа, тут був орган. У наш час у приміщенні розташовується обласний художній музей, а перед цим був геологічний. Тут зібрані цінні колекції сакрального мистецтва. Це єдина культова будова міста, яку використовують не за призначенням. 

Монастир тринітаріїв 

Рік: 1732

Сам монастир цього католицького ордену утворили у 1690. А 1732 року на площі спорудили костел – він згорів у 19 столітті. Проте будівлі монастиря вціліли, згодом їх віддали окружному суду. Окрім того, приміщення слугувало в’зницею. За Польщі тут були різного роду утанови, а за комуністів – управління торгівлі. Сьогодні в цій будівлі є офіси, аптеки, магазини і пиріжкова.

Лікарня при колегіаті 

Рік: 1737 

Ця споруда вважається найстарішим житловим домом. Будівлею володів парафіяльний костел. Тут був “будинок хорих і калік”. Мешканці його, отримавши притулок, прислуговували у костелі. Окрім того, на першому поверсі будівлі було похоронне бюро. Зараз тут розташовуються крамниці і атпека. 

Колегія єзуїтів 

Рік: 1744 

Вважається найстарішою освітньою спорудою міста. На місці цієї будівлі існувала спершу дерев’яна церква. Згодом тут почали споруджувати мурований колегіум. Відкрили його 1744 року. Тоді він налічував понад 4 сотні учнів. Пізніше, за влади Австрійської імперії, орден єзуїтів розформували, а сам костел закрили. У будівлі постала німецька гімназія, а через півтора століття – польська. Всередині 19 столітя тут зосереджувалися греко-католицькі єпископи. Місце розташування – площа Шептицького. Зараз це приміщення належить медичному університеу. Тут вчаться студенти морфологічного факультету.

Костел Єзуїтів  

Рік: 1753 -1763 

Храм цей звели у стилі австро-баварського бароко з вкрапленням класицизму. Окрім того, вежі костелу запозичені від гуцульської дерев’яної архітектури. Автори – Станіслав Потоцький і Крістіан Дальке. Всередині храму – скульптура вівтаря із фігурами ангелів і апостолів. Від 1849 року належав греко-католикам. Знамениті українські художники Модест Сосенко і Антін Монастирський на стінах храму здійснили розпис та розмалювали настінні ікони. Впродовж одного року настоятелем цього храму був Андрей Шептицький. А в усипальниці костелу поховані провідні діячі греко-католицької церкви. У наш час – катедральний храм Івано-Франківської архієпархії УГКЦ. За всю історію костел чотири рази реставрували.

Вірменський костел 

Рік: 1762 

Ще у 1743 році Юзеф Потоцький заклав основний камінь на будівництво цього костелу. Але на спорудження не вистачало коштів. Стіни зраму почали будувати лише за п’ять років. Тоді коронний гетьман видав документ. Відповідно до нього, представники єврейської громади були зобов’язані щороку віддавати 1000 злотих на спорудження вірменського храму. Фінансування тривало 15 років. Освятили костел у 1763 році. Історикам відомо про дві великі перебдови храму. Одну з них здійснили після великої пожежі 1868 року. Храм реконструювали неавдало, тому вид будівлі грунтовно змінився. Окрім того, реставратори замурували підземельні входи до крипт, а там розташовувались останки виданих вірмен міста. Ще одну реставрацію робили на початку 20 століття. В той час переробили портал храму і спорудили мур і ворота. Проєктаном був архітектор Трелі. Костел славився чудотворною іконою Діви Марії. В період раднського режиму собор закрили, зробили із нього художню майстерню, а згодом – музей релігії і атеїзму. Вже 1990 року віряни повернули костел. Сьогодні це катедральний храм Пресвятої Богородиці. Собор належить ПЦУ.

Завод пивоваріння  

Рік: 1767 

Від другої половини 18 століття у Станіславі існує пивоварний завод. Будівля – це два корпуси, солодовий і варний. Стиль – бароко, споруда є рідкісним прикладом промислової архітектури 18 ст. У першій половині 20 століття повиварня виготовляла 300 тисяч декалітрів пива кожного року. У вісімдесятих роках на вулиці Низовій відкрили перший пивний бар – заклад «Ватра». Він був яскравим і успішним, про бар навіть писав московський журналіст у всесоюзному журналі: «Пивбар у Франківську – це не просто бар. Це пивний ресторан». На той час у ларьках пиво можна бло купити за 22 копійки, тоді як у «Ватрі» – вдвічі дорожче. У 1997 році пивоварний завод закрили – підприємство не витимало конкуренції. Зараз будівля є пам’яткою архітектури. Тут розташовані кафе і магазини. А солодовий цех відбудовують.

Кам’яниця двірська  

Роки: 1780-ті 

У цій будівлі проживав комендат Ствніславської фортеці. Розташована на площі Ринок. У першій половині 19 століття її придбав готельєр Сакс, а згодом – сім’я Катців. У їхнього нащадка кам’яницю відібрали совіти. Зараз у цій будівлі магазини і дім. 

Житловий будинок на Шеремети 

Роки: 1780-ті 

Хто будував і володів цією спорудою невідомо. Зараз у будівлі розташований житловий будинок і крамниця.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.