Середа, 11 Вересня, 2024

Як у Івано-Франківську з’явилася електрика

Електрика – це один з найкращих винаходів людства. Колись ніхто й не знав значення такого слова, насправді. Проте прогрес дійшов і до електрики. Станіславів також довго не знав, що це таке, тому виходив із темряви різними способами. Вони були не з простих, але людям доводилося вигадувати багато різного, аби освітлювати свої оселі, пише frankivsk-future.com.ua.

Як Станіславів виходив з темряви

13 січня 1897 року мешканці Станиславова на власні очі побачили науково-технічний прогрес. Тоді на залізничному вокзалі яскраво спалахнули електричні ліхтарі. Проте справжній тріумф електрики наступив тільки через тридцять років.

Зрозуміло, що світло не могло виникнути нізвідки та просто світитися. Потрібна була електростанція. Вона складалася з трьох диномашин з потужністю 75 кінських сил. Електростанція була з виробництва відомої фірми «Сіменс і Гальске». Головним завданням станції було не підсвітка перону чи привокзальної площі, а забезпечення електрикою паровозоремонтних майстерень. Тому решта населення Станиславова не користувалася такими благами.

Прорив електрики в Станіславові

У 1912 році в самому центрі тогочасного Івано-Франківська брати Хованці спорудили величезну кам’яницю. Насправді, на верхніх поверхах були номери готелю «Уніон», на другому поверсі – однойменний ресторан. Внизу можна було відвідати популярну цукерню, яка належала Кровіцькому. Також були й крамниці. Проте найцікавіше брати Хованці заховали на подвір’ї. Саме там працювала перша у місті приватна електростанція, яка складалася з двох генераторів постійного струму сумарною потужністю 50 кВт. Їх виготовила також фірма «Сіменс».

Завдяки цій електростанції, готель писав у своїй рекламі про те, що кожен номер має електричне світло. Для людей це було чимось дивним. Також ця кам’яниця мала п’ять поверхів і була першим міським хмарочосом. На той час зробили ліфт, аби люди не йшли цілих п’ять поверхів.  Ясна річ, що він теж був електричний.

Проте після Першої світової війни брати Хованці зрозуміли, що на продажі електрики можна добре заробляти. Тому вони вирішили приєднатися до Австро-Угорського банку, що містився на сучасній вулиці Грушевського, 4. Згодом вирішили підключити весь банківський портал та ще кілька установ.

Таким чином, у 1920-х роках уся стометрівка та прилеглі квартали освітлювалися завдяки електростанції Хованців.

Але братам не довго довелося тішитися таким благам, тому що в 1913 році відкрився новий готель «Австрія», який належав греко-католицькій капітулі. Її очолював станіславівський єпископ Григорій Хомишин. Хтось з добродіїв порадив йому зробити додаткове приміщення, в якому мав би бути генератор.

Наприкінці 1913 року місто отримало ще одну електростанцію, яка була кращою від тієї, яку зробили брати Хованці.

Готель «Уніон» відзначився своїм електричним ліфтом. Але «Австрія» запам’яталася своїм незвичним парадом. Раніше також проводили різні заходи, але тільки вдень. А ось 3 січня 1919 року, вперше в історії міста, парад відбувся ввечері.

Тоді тогочасний Івано-Франківськ був столицею ЗУНР, а готель називався «Одеса». У залі кінотеатру проводили засідання парламенту, а в номерах жили депутати. Того дня проголосували за злуку з Українською Народною Республікою. У той вечір провели перший військовий парад у місті. Для мешканців це було новинкою та їм сподобалося це.

Івано-Франківськ – це історичне місто, в якому відбулося багато подій, які увійшли в підручники з історії України. Тому там чимало туристів, які захоплюються саме такими сторонами нашої країни. Івано-Франківськ приваблює не тільки історичними моментами, але й архітектурою. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.