Вулиця Михайла Грушевського в Івано-Франківську простягається від площі Міцкевича до перехрестя трьох вулиць: Василіянок, Грюндвальської та Гаркуші. Вона є важливим осередком адміністративних споруд. Зокрема, на цій вулиці розташована Івано-Франківська обласна державна адміністрація. Тому не дивно, що цю місцину часто відвідують не лише мешканці міста, але й гості, пише “frankivsk-future”.
Найменування вулиці
Вулиця утворилася ще у сімнадцятому столітті, тобто на початку існування старого міста Станиславова. Спочатку вона була частиною вулиці Заболотівської, яка брала свій початок від вулиці Романовського (нині Гаркуші). Назвали її так в пам’ять про селище Заболотів, на місці якого заснували Станиславів.
Під правлінням Польщі вулиця носила назву Третього Травня (Ulica trzeciego maja). Таке найменування вона отримала у 1891 році, коли відзначали 100-річчя польської конституції. А, як відомо, польську конституцію ухвалили 3 травня 1791 року.
Пізніше вулицю назвали іменем найвидатнішого українського історика, організатора української науки, академіка, публіциста, державного і політичного діяча, першого президента Української народної республіки Михайла Грушевського. Ім’я історика вулиці присвоїли на честь 125-ї річниці з його дня народження. Відомо, що Михайло Грушевський відвідував Станіславів, коли місто було тимчасовою столицею ЗУНР (восени 1918 р.). Про це засвідчив український письменник Андрій Чайковський у своїй праці “Чорні рядки”. Крім того, український історик любив відпочивати у селі Криворівня, що сьогодні належить до Івано-Франківської області.
Важливі будівлі на вулиці Грушевського
Як згадувалося раніше, вулиця Грушевського є важливим осередком адміністративних будівель у місті Івано-Франківськ. Однією з найважливіших будівель є будинок № 21, який належить міському виконавчому комітету та обласній, міській раді. Цікаво, що місцеві мешканці називають цю споруду Білим домом. Можливо, ця назва закріпилася за будинком через його колір і розміри. Проте його важко порівняти зі справжнім Білим домом – резиденцією президента США у Вашингтоні. Будинок № 21 побудували на місці дитячого садка, трьох житлових будинків, саду та резиденції вірменського священика. Далеко не всім жителям міста сподобалася ідея щодо будівництва такого дорогого адміністративного будинку. Більшість воліли, аби у місті спорудили нові школи. Проте їхню думку не взяли до уваги. Нова могутня споруда спочатку слугувала для облвиконкому і обкому комуністичної партії. Від 1991 року Білий дім використовують в правах незалежної України.
Інша цікава споруда – обласна “Просвіта”. Раніше це приміщення використовувало товариство “Сокіл”. За радянських часів це був будинок народної творчості. У різний період тут побували такі відомі українці, як педагог Богдан Лепкий, юрист Лев Бачинський, письменники Іван Ле, Юрій Яновський, Володимир Сосюра, Остап Вишня та оперна співачка Соломія Крушельницька.
На Грушевського стоїть будинок, де народилася і проживала всесвітньо відома оперна співачка Ірина Маланюк.
Ще один цікавий будинок під номером 31. Його побудували у Станіславові на початку ХХ століття (1912 р.). Нині цей будинок використовує Івано-Франківське обласне управління лісового і мисливського господарства.
Також тут є чимало банківських споруд. Зокрема, у будинку № 32А знаходиться управління Нацбанку. Його побудували відносно недавно, тому не дивно, що вигляд цієї споруди кардинально відрізняється від колоритної будівлі, яка знаходиться напроти.