П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Історія Галицького замку

Галицький замок по праву вважають найкрасивішим замком в Івано-Франківської області. Окрім чудової архітектури, фортеця має цікаву історію. Повідомляє «Frankivsk-future».

Коли з’явилися перші згадки про Галицький замок

Галицький або Старостинський замок є одним з найулюбленіших місць туристів. Хоча, до наших часів споруда збереглася лише частково, проте її історія сягає далеких віків. Замок вважається найдревнішою та найбільш укріпленою твердинею Галицького краю.

Галицький замок збудували в 14 столітті. Проте, вперше він згадується як цитадель в 1114 році. На думку істориків, спочатку це була дерев’яна споруда, яка згодом перетворилася в міцний оборонний комплекс. Наразі не збереглося відомостей, хто ж саме знищив дерев’яний замок.

Відбудовувати замок почали в середині 14 століття, коли Галичина та Західна Волинь знаходилися під владою Польщі. Історики розходяться в думках, хто саме з князів розпочав розбудову замку. Одні джерела приписують будівництво Казимиру Великому, інші – князю Любарту. Варто додати, що спорудження замку тривало ціле століття і завершилося в 15 столітті. Саме в цей час замок вважався одним з найбільших в Галичині. Фортеця мала в своєму розпорядженні декілька десятків гармат та чимало вогнепальної зброї.

замок

1436 року замок передали у володіння молдавському господарю Іллі І. Споруда витримала облоги селянської армії під проводом Мухи та облогу волохів під керівництвом очільника Молдавії Богдана ІІІ Сліпого. В 1520 році руський воєвода Отто Ходецький взявся за розбудову замку.

Галицький замок з 16 століття до наших часів

Вкінці 16 століття замок спіткало нещастя – будівля повністю згоріла. На його місці збудували трикутну фортецю з піску та церкви. Споруда складалася з двох частин –  верхнього укріплення, де розміщувався замок, оточений мурами і в’їзними брамами. Довкола замку знаходився земляний вал та глибокий рів.

Укріплення стійко витримувало напади монголо-татарських орд, яких протягом 1590-1633 років було аж 29.
З історичних джерел зберігся опис замку 1627 року, де розповідається, що споруда була оточена з трьох боків валами. Також на замку знаходилися п’ять башт. З усіх боків споруда мала в’їздні брами.

Під час національно-визвольної війни українського народу замок неодноразово піддавався нападам армій Семена Височана та Богдана Хмельницького. Внаслідок атак він зазнав сильних руйнувань.

За його відбудову в 17 столітті взявся староста Анджей Потоцький. За власні кошти він відновив фортецю. Важким для Галицького замку став 1676 рік, коли розпочалася турецько-польська війна. Турецькі війська взяли замок, висадивши в повітря частину споруди. Згодом фортецю знову розбудували.

Однак, через деякий час замок втратив своє значення, оскільки розпочалося будівництво міста-фортеці Станиславова. Мури Галицького замку, що пережили облогу, розібрали. Натомість з матеріалів збудували місто біля пристані. Від колись величної споруди залишилися лише руїни.

До наших часів від Галицького замку збереглися частини мурів п’ятигранної башти та руїни оборонної стіни. Також на території замку вціліли підвальні приміщення. Наразі триває реконструкція будівель замку.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.