Неділя, 28 Квітня, 2024

Як розкішний палац став свинарником і психлікарнею: історія садиби Реїв на Прикарпатті

Доля архітектурної пам’ятки національного значення – садиби Реїв – невідома. Продовж десятиліть цей палац, побудований наприкінці 19 століття, занепадає. Причина – відсутність фінансування та проблеми власності. Будівля споруджена як розкішний палац в еклектичному стилі, проте більшість своєї історії слугувала то свинарником, то психлікарнею, то монастирем. Детальніше про ситуацію розповість frankivsk-future.

Палац для шляхетного роду

Споруда розташована у селі Приозерне, що на Рогатинщині. Її звели у 1882 році. Проєктантом виступив львівський спеціаліст Юліан Захаревич. Палац будували під наглядом дружини Станіслава Рея – графині Вільгельміни, що походила із шляхетного роду Глоговських, передає iftourism.

Раніше на місці палацу був інший, датований століттям до цього. Його розібрали, аби звести розкішну садибу. Її використовували для проживання представників роду Реїв. Жили вони тут до початку Другої Світової війни. Із початком бойових дій нащадок графині Вільгельміни Людовік поїхав до Парижу.

Радянська окупація: свинарник і психлікарня

Довкола споруди – чимало прилеглих територій, ставків. Після закінчення Другої Світової палац кардинально змінився. Із приходом радянської влади в регіон садибу почали використовувати як свинарник для колгоспу. Тривало це до десяти років. 

У 1955 році у садибі Реїв розташували психіатричну лікарню. А через деякий час будівлею опікувалися студенти зооветеринального комплексу в Рогатині – використовували як гуртожиток. Палац слугував і однорічною школою. Врешті, у пізній радянський період будівлю і довколишній парк внесли до переліку пам’яток архітектури УРСР. 

Монастир в палаці

У 1995 році будівлю передали у користування Українській православній церкві Київського патріархату. Відтоді там розташовувався жіночий монастир. Згодом у 2005 році церква стала безпосереднім власником споруди. Проте через три роки вирішила виставити садибу Реїв на аукціон і продала за 350 тисяч гривень. Приватні власники будівлі декілька разів мінялися. 

Місцевий мешканець Приозерного Володимир Марунчак розповів Суспільному, що у 2008-09 роках до садиби приїжджав нащадок роду Реїв. У нього були плани – створити тут центр міжнародних зв’язків діаспори. Проте чи з бюрократичних, чи з фінансових причин, втілити це не вдалося.

Новий власник – англієць

Володимир Марунчак розповів, що обійшов усі державні установи, аби дізнатися, хто власник та що далі буде із палацом. Врешті, дізнався, що споруду до 2012 року викупив англієць на ім’я Джеймс. Він планував тут до Євро-2012 зробити тут готель, який мав вигідне розташування – на межі трьох областей. Проте не встиг і справу закинув.

На той час в будівлі перекрили дах, котрий протікав. А загалом – споруда невпинно руйнувалася, а територія довкола – ставала хащами. 

Чи є майбутнє у палацу?

Допоки будівля перебуватиме у приватних руках – держава не може проводити тут жодних реставраційних чи ремонтних робіт. Так пояснює начальник управління культури Івано-Франківської обласної державної адміністрації Володимир Федорак. Каже, що власник так і не уклав із управлінням необхідні документи. 

Виставити садибу Реїв на аукціон теж неможливо. Проте шанс у споруди є – необхідно віднайти нового покупця і підписати із ним договори. Чинний власник віддати споруду згоден, хоч із труднощами веде справи через постійне проживання закордоном. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.