Субота, 20 Квітня, 2024

Найстаріша споруда Городенки: минуле і майбутнє Вірменського костелу

Будівля, що свідчить про потугу та заможність покутського міста Городенка. Найстаріша із нині збережених споруд містечка. Вірменський костел постав на лику населеного пункту у 1706 році. До наших днів він дійшов у занедбаному стані. Далі на frankivsk-future.

Однак пам’ятка має шанс на відновлення і збереження туристичної привабливості.

Історія споруди 

Почали споруджувати костел у 1686 році. Будували його два десятки років за ініціативи та активного життя в місті вірменського населення. Ця громада почала активніше переїжджати до Покуття, коли місто отримало Магдебурзьке право. Більше століття вірменська громада проводила в місцевості торгівлю. Вона побудувала храм, облаштувала подвір’я та вірменський цвинтар. 

Сам костел споруджували із високим муром та вишуканими воротами. Однак храм має досить аскетичний вигляд. Тому в дослідників існує думка, що Вірменську церкву засновували як і оборонну споруду. Вважається, що довкола костелу розміщувалися вали, також храм укріплений контрфорсами. 

Споруда має товсті стіни, а вікна – розташовані досить високо. Над парадними дверима – балкон. Всередині Вірменський костел оздоблявся пишно й заможно. Наприкінці 18 століття храм пограбували. Як передають дослідники, тоді у костелі не залишилося навіть і келиха для відправлення служінь, пише pokutia.com.

У 1811 році в церкві з’явився орган. Проте вже через століття із приходом до влади комуністичного режиму – із церкви зробили складське приміщення. Упродовж 20 століття храм зазнав занепаду та руйнувань.

Шанс на відновлення

У 2021 році сесія Городенківської міської ради проголосувала за включення храму у перелік майна комунальної власності громади. Місцеві урядники прагнуть зробити костел окрасою міста та туристично й релігійно привабливою локацією для гостей громади та області.

Голова громади Богдан Кобилянський підписав угоду із очільником науково-рестравраційного управління Івано-Франківської області Петром Лисаківським. Відповідно до неї, стартувало виготовлення охоронної облікової документації пам’ятки, передає «Курс». 

Тоді фахівці установи під керівництвом Лесі Федотової провели заміри й фотографування та обстежили Вірменський костел. До цієї праці долучена й кафедра реставрації університету «Львівська політехніка», якою керує професор Микола Бевз. 

Спеціалісти мають підготувати акт із технічним станом споруди. Також виготовлятимуть документи задля реставрації об’єкта культурної спадщини і лагодитимуть покриття. Студенти Львівської політехніки планують працювати над науковими роботами на основі дослідницьких даних із Львівських архівів про костел. 

Нещодавно у храмі провели роботи із усунення аварійності даху будівлі. Відновлення покрівлі коштувало 700 тисяч гривень. Про це розповіла начальниця відділу проєктів і міжнародного співробітництва громади Марія Здріла. Ці кошти Городенка отримала завдяки перемозі у грантовому проєкті від Асоціації «Єврорегіон Карпати – Україна», інформує «Суспільне».

На сьогодні громада активно шукає й інші проєкти, які можуть допомогти у фінансуванні реставрації Вірменського костелу. Так, зі слів Марії Здрілої, Городенка прагне повністю відновити історичну пам’ятку. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.