П’ятниця, 29 Березня, 2024

Скульптури Пінзеля, барокові костели і каньйон Дністра: найкраще у туристичному маршруті Покуттям

На Городенківщині, що в Івано-Франківській області, впроваджують туристичний маршрут «Пінзель. Повернення». Його метою є об’єднання і промоція різних історичних, духовних, культурних і природних пам’яток етнографічного району Покуття. Загалом, до проєкту увійдуть дев’ять локацій. Його реалізовують за грантові кошти Українського культурного фонду у рамках програми «Культура. Туризм. Регіони», пише frankivsk-future.com.ua. Розповідаємо про найвизначніші локації маршруту.

Стежками Покуття 

Проєкт будуть реалізовувати за більш, ніж 620 тисяч гривень. Це буде створення брендів, веб-сторінок, проведення культурних заходів, маркетинг, сувеніри і загальна промоція туристичного маршруту. Інформацію про локації,  історію пам’яток, як до них дістатися та на що саме звернути увагу публікує проєкт Cтежками Покуття “PINSEL.Return”. 

Усі локації розташовані на території Городенківської громади. Маршрут включає у себе костел Святого Михаїла у селі Михальче, церкву Святого Миколая Чарнецького у Семаківцях, міст-віадук, синагогу, Вірменський костел і церкву Успіння у місті Городенка. Також екологічна стежка маршруту пролягатиме до Дністровського каньйону.  А в центрі проєкту – найвизначніша пам’ятка – Костел Непорочного Зачаття Діви Марії, оздоблений скульптурами видатного Георга Пінзеля. 

Серце маршруту. 260-річний костел.

За ініціативою графа Миколи Потоцького у місті Городенка 1760 року спорудили Костел Непорочного Зачаття Діви Марії, а збоку нього – місіонерський монастир. Архітектор цієї будівлі – Бернард Мартин, він спорудив храм пізньо бароковому стилі. За свою історію костел зазнавав деяких руйнувань, більшість із них припадає на радянську добу. Тоді тут розміщували швейних цех і майстерню. Найбільшою цінністю цієї споруди можна назвати роботи скульптора Йогана Пінзеля. Він для храму сторив приблизно 30 скульптур, а також спорудив 5 вівтарів.

Вірменський костел

Вірменський костел. Це найстаріша споруда в Городенці, що донині збереглася. Храм побудований за кошти вірменської громади міста на початку 18 століття. Через свою, як допускають дослідники, оборонну функцію має досить аскетичний і суворий вигляд. 

Стіни цього храму доволі товсті, а вікна розташовуються дуже високо. Величезні контрфорси служать підпорами до головного фасаду церкви. Водночас, а описами істориків, внутрішнє оформлення костелу було пишним і розкішним. Проте наприкінці 18 століття храм пограбували.

Згодом у цій спорудні облаштували орган. А з приходом комуністів, храм використовували як складові приміщення. Зараз костел у належному стані, і стін осипаються оздоблення, а дах протікає. Проте храм алишається архітектурною пам’яткою.

Костел святого Михаїла у селі Михальче

Закладено будівництво храму ще у 1439 році. Згодом нищений ординцями. Відновили будівництво у 18 столітті. Поруч і церквою збереглася дзвіниця. І плином часу костел анав численних руйнувань. Водночас Михальче у 1781 році втратило свій статус міста. А костел залишився у напів руйнації. Збереглися мури поруч храму, ворота   каменю, а також висічена скульптура святого Михаїла у ніші.

Церква Успіння Пресвятої Діви Марії

Цей храм – пам’ятка архітектури, датується серединою 18 століття. Фундаторами є родина Потоцьких. Архітектурою храму аймався Бенард Мартин. А центральна фігура нашої роповіді – Йоган Пінзель теж приклав руку до цього храму, спорудивши іконостас.

Завершували спорудження храму уже після смерті проєктантів. За легендою, будували цю культову споруду, аби спокутувати гріх за вбивство молодої дівчини. Фасад церкви прикрашений унікальними іконами. На території розташовується кований балкон над входом. А у храмі – величезні вікна арочної форми. Поруч церкви є дзвіниця і трьох ярусів. А довкола – кований паркан і візерунками. Загалом, архітектура церкви зовсім не схожа на традиційні православні храми України. 

Синагога в центрі Городенки

Побудована на місці, де колись розташовувалась дерев’яна синагога – її спалили російські війська під час Першої Світової. А вже нинішня споруда датується 1920-ми роками. Побудована синагога єврейською громадою міста, вона почала з’являтися тут, відколи у Городенки було Магдебурзьке право. 

Частинка сучасності. Місце для тисяч паломників

До маршруту увійшла церква Святого Миколая Чарнецького, що розташована у селі Семаківці. Це наймолодший об’єкт у нашому маршруті, адже будівництво храму розпочалося у 2004 році. Унікальна вона тим, що зберігаються тут мощі святого Миколая Чарнецького. Це уродженець села, греко-католицький єпископ, доктор наук, який за свою діяльність переслідувався радянською владою, був репресованим. У 2001 році Папа Римський проголосив його блаженним священномученикам. Через три роки тут почали будівництво храму. 

Церкву освятили у 2014 році. Храм також визначний тим, що у ньому можна побачити численні роботи місцевих майстрів – художників, різьбярів, каменярів. У наші дні храм став місцем паломництва. Щороку у червні тут відбуваються масштабні прощі.

Дністровський каньйон – перлина регіону

Екологічна стежка цього маршруту пролягатиме до Дністровського каньйону. Його вважають одним і семи природних чудес України. Це десятки кілометрів дивовижної природи – одна найбільших річок країни, пляжі і маленькі острівки, густі ліси й чисте повітря. Каньйон давно став привабливим для туристів.

Дністровський каньйон бере свій початок в історії унаслідок унікальної геологічної місцевості вздовж річки. Утворився через тектонічні рухи, водяну і вітрову ерозії. 

На території каньйону розташовані пам’ятки природи, окрема, це велика кількість водоспадів та цілющих джерел – до прикладу, Джуринські, Русилівські, водоспад Дівочі Сльози. Це також і скелясті породи девонського геологічного періоду. На Дністровському каньйоні є чимало рідкісних, червонокнижних комах, тварин, а ще більше – рослинності. 

Серед видів туризму на каньйоні найбільш поширеним залишається сплавлення рікою. Останніми роками розвивається зелений туризм. На річці можна спробувати круїзну подорож невечликим кораблем біля села Раковець. 

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.