Неділя, 6 Жовтня, 2024

Потрібно відвідати: 7 не дуже поширених місць на Прикарпатті

Порівняно з іншими областями нашої країни, Івано-Франківщина не є великою за площею. Але в цій області є чимало цікавих місць. Про деякі з них ви, можливо, не один раз чули, а про існування інших місцин навіть не здогадувалися. Не завжди потрібно їхати на море чи за кордон у пошуках яскравих емоцій і вражень від відпочинку, адже багато цікавинок можна знайти і в межах своєї області. Далі про це читайте на «frankivsk-future».

Замок-фортеця у селі Пнів 

Село пнів розташоване на березі річки Бистриця-Надвірнянська. Перші згадки про це село зустрічаються в деяких історичних джерелах 1482-го року. В другій половині 16-го століття польські шляхтичі Куропатви побудували тут один з найбільших замків-фортець на Прикарпатті. Його побудували у формі неправильного п’ятикутника, в центрі якого знаходився палац, де жили Куропатви. Товщина стін цієї фортеці становить 1,5 метра. 

Впродовж 17-го століття фортеця у селі Пнів зазнавала частих нападів і руйнувань з боку ворожих народів. Споруду щоразу відновлювали, ремонтували. Але згодом вона перетворилася в руїну, повністю втративши свій первозданний вигляд. Реставрувати пам’ятку пробували у 19-20 століттях, проте ці спроби не увінчались успіхом. У 2018-му році також почалася реставрація Пнівського замку, а 2020-му запропонували робити ремонт за новим проєктом. 

Галицький замок – цінна історична пам’ятка краю 

На честь короля Данила Галицького назвали один з регіонів України – Галичину. Саме в цьому місті були побудовані білокам’яні храми, аналогів яким неможливо знайти по цілому світі. Тут також працювали галицькі зодчі і майстри-ювеліри, роботи яких викликають велике захоплення. 

Місто Галич славиться своєю найвідомішою спорудою – Старостинським замком, який збудували ще у 14-му столітті. За всю історію цей замок кілька разів брали штурмом. Йшли роки, а Галицька фортеця руйнувалася і через це втратила своє стратегічне значення. У 1767-му році укріплення фортеці остаточно розібрали, а будматеріал використали для спорудження нового міста. Деякі руїни мурів замку дійшли до наших днів. Також збереглися підвальні приміщення цієї величної споруди. 

За часів Радянського Союзу замок охоронявся як пам’ятка архітектури Української РСР. Нині будівля також охороняється державою. Від 2001 по 2015 роки тут проводили масштабні реставраційні роботи. 

Багато пам’яток архітектури, археології та історії Галича знаходяться в селі Крилос, яке також варто відвідати. 

Одна з найвищих ратуш в Україні 

Одна з найвищих ратуш України знаходиться у місті Снятин, що в Івано-Франківській області. Її почали споруджувати у 1861-му році. Будівництво тривало майже 40 років і закінчилося на початку 20-го століття. Висота башти сягає 50 метрів. Вищою за неї в Західній Україні є хіба що Львівська ратуша. Тому не дивно, що Снятинську вежу можна побачити ще за кілька кілометрів до в’їзду у місто. 

Цікаво, що це місто спочатку заснували як фортецю, яка раніше охороняла торговий шлях до соляних місць і служила опорним пунктом для князівського війська. Щоправда до наших днів не збереглася жодна оборонна споруда, яка колись тут діяла. 

Манява – місце, яке зберігає природні дива і цікаву історію

Згідно з деякими переказами, у 1240-му році, коли, як відомо, відбулася монголо-татарська навала, у Маняві знайшли прихисток монахи з Києво-Печерської лаври. А на початку сімнадцятого століття один церковно-освітній діяч Йов Княгиницький заснував в цьому селі православний монастир, де діяв суворий статут. Відтоді Манявський Скит почали називати українським Афоном. 

А недалеко від Скиту розташований один з найвищих водоспадів в Українських Карпатах – Манявський водоспад. Його висота становить 20 метрів. 

Дземброня – село, де панує дух минулого 

Це село вважається найвищим в Україні. Воно належить до Верховинського району Івано-Франківської області. Дземброня має цікаву і багату історію. Тут мешкають понад 200 людей. Вони по сьогодні дотримуються традицій і звичаїв, які їм залишили предки. Тому, коли приїжджаєш в це село, почуваєшся так, ніби потрапив в минулі часи. 

Сюди приїжджали за натхненням відомі митці та поети, зокрема Леся Українка. А режисер Сергій Параджанов зняв у цій місцині легендарний фільм «Тіні забутих предків». 

Дністровський каньйон – один з найбільших у Європі 

Дністровський каньйон, утворений річкою Дністер, з’єднує аж чотири області: Івано-Франківську, Тернопільську, Чернівецьку і Хмельницьку. Правий бік каньйону належить Івано-Франківській та Чернівецькій областям. Його верхня ділянка пролягає від села Нижнів (Тлумацький район) до околиць села Городниця (Городенківській район). Загальна довжина каньйону – 250 км. 

На території Дністровського каньйону сьогодні можна побачити приблизно 100 цінних пам’яток природи і місцеві заповідники. Зокрема, тут збереглися  унікальні зразки гірських порід. 

Палац Кшечуновичів – місце, про яке мало хто знає 

Ця пам’ятка архітектури знаходиться в селищі Більшівці Галицького району Івано-Франківської області. Садибу побудували в стилі неокласицизму. Споруду звели на місці колишнього маєтку родини Малецьких, який був побудований на початку 19-го століття. 

Палац, який успадкували Кшечуновичі, кілька разів перебудовували. У часи Першої світової війни двір Малецьких, на жаль, повністю зруйнувався. Так, у 1926-му році Корнель Кшечунович вирішив побудувати на цьому місці нову садибу. Будівництво було завершене у 1929-му році. Цікаво, що на будівництво свого палацу Корнель закупив те саме каміння, яке використовували для спорудження Галицького замку. 

Після Другої світової війни цей палац використовували як місцеву лікарню. Сьогодні будівлю використовують як будинок для людей похилого віку. Проте сюди можна завжди приїхати і, хоча б здалеку побачити, як колись виглядала садиба родини Кшечуновичів. 

Насправді Івано-Франківщина дуже багата на цікаві місця та історичні пам’ятки. Це край, який потрібно досліджувати і яким приємно подорожувати! 

Деякі матеріали частково взяті з веб-сайту: rest4u.com.ua.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.