Вівторок, 23 Квітня, 2024

Обсерваторія на вершині Піп Іван: історія та цікаві факти

В Івано-Франківській області горами вже нікого не здивуєш. Дуже багато туристів щодня підіймаються на вершини Українських Карпат. Піп Іван – одна із найпопулярніших вершин для сходження. Там знаходиться обсерваторія “Білий Слон”. Ми підготували для вас цікаві факти про цю локацію та її історію, яку ви точно не знали, пише frankivsk-future.com.ua.

Будівництво нової обсерваторії

Обсерваторія “Білий слон” (спочатку мала іншу назву) була найвищою спорудою, в якій також постійно працювали та жили люди. Розташована вона у Верховинському районі, на висоті 2028 метрів над рівнем моря. Вперше ідея побудувати обсерваторію на вершині Карпатських гір з’явилася у повоєнні часи Першої світової. Тоді обсерваторія у Варшаві не справлялася з астрономічними спостереженнями. Вона ставала для них все менш придатною. Саме тоді у Польщі й почали перші розмови про будівництво нової, сучасної обсерваторії. У 1935 році польський генерал запропонував директорові Варшавської обсерваторії відкрити астрономічний відділ в новоствореній будівлі на вершині Піп Іван. Того ж року проєкт будівництва був схвалений і  розпочалися перемовини про купівлю телескопа. Стефан Яроцінський став посередником у подальших купівлях обладнання для обсерваторії. Він також допомагав монтувати астрограф. Саме будівництво розпочалося вже наступного року, в 1936. Робочою силою стали місцеві мешканці тутешніх гір.  З будівельних матеріалів використовували багато каменю-пісковику. Загалом, будівля мала два поверхи з одного боку та п’ять з іншого. Діяла вона як частина польської протиповітряної оборони. 

Друга світова війна завдала значних збитків обсерваторії, а обладнання частково довелося вивозити за її межі. В 1944 році її офіційно визнали зруйнованою.

“Нове життя”

З моменту зруйнування обсерваторії питання її відновлення залишалося відкритим. Воно декілька разів поставало на різних зборах. На вершину навіть відправляли експедицію, щоб обстежити будівлю.  Зрештою, це тривало до кінця 20 століття. У 1994 році були відновлені невеликі роботи із реставрації.  Повноцінна робота розпочалася тільки в новому столітті, у 2012 році. Тоді ініціацію подало польське Міністерство культури. Роботи було дуже багато. Довелося повторно зводити стіни, які б захищали від снігу та вітру, який дуже частий гість на вершині Піп Іван. Партнером програми відновлення обсерваторії став Прикарпатський університет. Сама назва “Білий слон” з’явилася у розмовах поляків ще під час будівництва. Не секрет, що пов’язана вона в першу чергу із зимовими фотографіями вершини. Коли будівля та земля навколо покриті сніговим покривом, а на вулиці температура сягає -30 градусів за Цельсієм. Через шар льоду та снігу обсерваторія справді нагадує великого слона. Туристи можуть відвідати її, якщо наважаться на гірську подорож. Загалом, найпопулярніших маршрутів на вершину є три. Всіх їх потрібно проходити пішки. Складність та протяжність дещо відрізнятиметься. Втім, така подорож буде того варта. Адже обсерваторія – важлива історична пам’ятка, яка приховує ще не одну таємницю і можливо хтось із вас її зможе розгадати.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.