Четвер, 25 Квітня, 2024

«Те, що не зробили в дев’яностих»: як Франківщина позбувається пам’яток радянської епохи  

Вторгнення російських окупантів на територію України спровокувало нову хвилю масової відмови не тільки від пам’ятників діячів комуністичного режиму і російських імперських монументів, але й рудиментів цілої радянської епохи. Громади міст і сіл вирішують раз і назавжди очистити свою місцевість від окупаційних символів. Як триває ця деколонізація на Івано-Франківщині – пишемо далі. Деталі на frankivsk-future.com.ua.

Де і яких монументів «радянщини» уже позбулися?

Коли говоримо про рудименти радянської епохи, які залишалися на Прикарпатті, зазвичай йшлося про усі пам’ятки, які так чи інакше були пов’язані із окупацією. Це монументи чи пам’ятні дошки радянським солдатам, військовим, комуністичним діячам, а також постаменти із радянською військовою технікою – танки, літак, гармати тощо. 

Від 24 лютого на Івано-Франківщині цей процес знову активізувався. Зусиллями місцевих влад і активних мешканців жителі позбулися пам’ятників і меморіальним дошкам радянським солдатам у Делятині, Верховині, Яблуниці, Ільцях, Краснику, Верхньому Ясеневі. Також у Лисецькій громаді, що поблизу Франківська, знесли пам’ятник Володимиру Затонському – радянському діячу. А у Делятинській громаді позбулися пам’ятників Семену Руднєву та Олександру Пушкіну.  Не забувають громади і про меморіальні дошки й стели. Так, у Долині демонтували «Вічний вогонь» і барельєфи «героїв СРСР» Лаврищева і Пилипченка, передає «Бліц-інфо».

Фото – news.if.ua

Чи є противники дерадянізації?

Монумент із радянською гарматою, що встановлений у селі Незвисько Городенківської громади досі не знесли. Ця пам’ятка не має значення як «культурне надбання», більше того – зазвичай такі монументи навіть не перебувають на балансі місцевих рад. Таку думку висловив директор обласного музею визвольної боротьби Ярослав Коретчук. Однак, за його словами, у громаді все одно знаходяться люди, які проти ліквідації монумента.

Як говорить історик, на місцях де-інде існує спротив деяких чиновників або активістів. Мовляв, цей пам’ятник – частина історії населеного пункту. Цим людям доводиться наводити історичні аргументи, що саме із такої гармати, яка «красується» посеред села, це ж село і було знищене. 

Багато рудиментів радянської епохи досі залишаються у Яремчанській громаді – це і пам’ятник ковпаківцям, монумент із гарматою та інші символи окупаційної влади. Крім того, у громаді є вулиці, названі на честь радянських діячів. Тут, каже історик, велика робота із декомунізації, але з боку місцевих  чомусь існує спротив.

Фото – blitz.if.ua

«Це треба було робити набагато раніше»

Історик Ярослав Коречук каже, що Прикарпаття все ж далеко не найпроблемніший регіон у цьому плані. Чимало громад уже активно позбувається рудиментів окупаційних режимів. До того ж, у 90-х роках частина населених пунктів в цілому позбулася таких символів.

Зважаючи на сьогоднішні події, зі слів історика, суспільство повинно активніше зносити монументи окупацій, щоби російська пропаганда не змогла повторювати наративи про близькість народів і спільне минуле.  

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.