Місто із тисячолітньою історією, столиця Галицько-Волинського князівства, могутнє поселення давньоруських земель. Місто Галич вражає своєю тяглістю в історію України та Європи. У наш час – центр громади, розташоване за 30 кілометрів від Івано-Франківська. Тут збереглися чимало пам’яток, залишки фортеці, історичних храмів, а також розташований національний природний парк, пише frankivsk-future.com.ua. Далі про все детальніше.
Галицький замок
На височині Галич-гори і по правому березі Дністра збереглися руїни Галицької фортеці. Із пагорба відкривається вид на усе місто. Замок сконструювали в середині 14 століття, проте є відомості, що на цьому місті спершу була дерев’яна фортифікаційна споруда, про неї згадують ще у 1114 році.
Замок чимало разів захоплювали різні армії, сюди приходили різні влади. Він пережив численні обстріли, пожежі, руйнування. Сама ж споруда була потужно оснащена зброєю, оборонними баштами.
У 17 столітті фортецю перебудував засновник Станіслава Андрій Потоцький. Проте до наших днів збереглася невелика частина могутньої фортеці. Це руїни мурів, підвальні приміщення, рештки стіни оборони і наріжна башта.
Один з найстаріших храмів України
Церква святого Пантелеймона – унікальна святиня у селі Шевченкове, поблизу Галича. Це найстаріший храм Івано-Франківської області і один з найдавніших в Україні. Побудована споруда у 1194 році. Її спроєктували і оздобили у романському стилі. У храмі збереглися численні зарисунки і графіті. А фасад храму різьблений білим каменем. Церква кілька разів реставрувалася. Зараз вона належить греко-католицькій громаді і входить до заповідника.
Деякі дослідники допускають, що у цьому храмі імовірно похований Роман Мстиславович, великий князь Київський.
Храми і споруди заповідника “Давній Галич”
Церква Успіння Богородиці 16 століття. Розташована у селі Крилос, біля околиць Галича. Спорудили її як єпископський храм. Вона витримала численні набіги, пограбування і війни. На початку 18 століття відбудували храм у стилі ренесанс.
Галич-могила. Це невеликий курган, у якому, ймовірно, похований засновник Галича. Таку думку припускав Михайло Грушевський. Вперше Галичина могила згадується, пов’язуючись із боротьбою місцевого населення проти угрів.
Фундамент Успенського собору. Цей храм побудували у 12 столітті. Він був одним із найпишніших церков середньовічної Європи. На Русі поступався лише Софії Київській. У наш час тут збереглися тільки рештки фундаменту. Знайшли поблизу саркофаг – у ньому, імовірно, зберігаються рештки князя Ярослава Осмомисла.
Є на території заповідника “Давній Галич” і музеї історії, народної архітектури й побуту, а також караїмської історії Франківщини.
Галицький національний природний парк
Це визначна територія охорони природи, рідкісних рослин і тварин. Розташовується нацпарк у мальовничих місцинах вздовж Дністра, густих лісів і пагорбів Опілля. На цій території є 45 видів рослин та 48 видів тварин, котрі числяться у Червоній книзі України.
Діє у національному парку центр реабілітації диких тварин – туристам можна сюди потрапити.