Середа, 24 Квітня, 2024

“Столиця” Потоцьких: історія заснування міста Городенка

Місто Городенка має дуже довгу та цікаву історію. Подейкують, що назва населеного пункту з’явилася від слова “город”. Ним колись називали укріплення з частоколу. В 993 році князь Володимир вирушив в похід на білих хорватів. Тоді ж, як зазначають, Городенківщина й стала частиною Київської Русі. Далі на frankivsk-future.

З моменту офіційної згадки в літописі

Перша згадка про поселення Городенка з’явилася у літописі, датованому 1195 роком. Там жили землероби та ремісники. В 1349 році на Галичині почалися політичні зміни. Відтепер вона була під владою Польської корони. В цьому ж столітті Городенка стала феодальною резиденцією, завдяки збудованому замку біля річки Ямгорів. 

В 1491 році під час походу Штефана 3 Городенка згоріла разом з іншими галицькими містами. В наступні роки було ще декілька походів, які відбувалися поруч із містом. 

Перебудова Городенківського замку проходила з 1620 по 1630 рік.  Втім, вже в 1648 році на нього напали посталі селяни. Тоді замок належав Янові Жулинському. Будинок спалили, але власник встиг втекти. 

Тільки через 20 років Городенка змогла отримати Магдебурзьке право. Місцеве самоврядування позитивно вплинуло на розвиток міста.  Почали з’являтися сприятливі умови для розвитку різноманітних сфер. Розвивалися торгівля, ремесло, що привабило нових поселенців. 

В кінці 17 століття місто стало релігійним осередком Покуття. Там діяло дев’ять церков. В 1706 році тут побудували вірменський костел. 

Власність роду Потоцьких

Ще з 1599 року Городенка стала власністю Потоцьких – великого магнатського роду.  У 18 столітті місто мало головного будівничого – графа Миколу Потоцького, який хотів зробити з нього “магнатську столицю”. За його життя в Городенці збудували палац, синагогу, монастир та каплицю. На жаль, собор до наших днів не зберігся. Городенка була місцем проведення польсько-турецького ярмарку, що мало позитивний вплив на розвиток торгівлі. Однак, в 1739 році місто пограбували. 

В 1772 році Городенка стала належати роду Габсбургів. В 1788 році тут відкрили першу світську школу. Навчання там проводили німецькою мовою. 

Вже в наступному столітті Городенку продали спочатку полковнику Потоцькому, а потім барон Ромашкан. Саме потомки барона контролювали місто до настання 20 століття. 

У всі наступні роки на Городенківщину мала значний вплив політична ситуація в країні. В 1995 році місто святкувало 800-ту річницю з моменту першої письмової згадки. Після отримання Україною Незалежності, в Городенці відновилася українська мова. Також, було прокладено залізницю яка з’єднала край із Києвом. А в 1999 році відновилося село Котики. 

В сучасний період на Городенківщині діє ряд великих підприємств. Наприклад, цукровий завод та птахофабрика. Крім цього є дві залізничні станції. У 2021 році “Укрзалізниця” запустила  поїзд “Гуцульщина”, який також проходить через Городенку. Це зробило подорожі сюди ще доступнішими. Тепер, кожен охочий ма змогу на власні очі побачити місто із такою довгою історією та красивими пейзажами. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.