П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Що відомо про «зниклу» франківську вулицю

Уже не один рік в Україні проводиться декомунізація. В кожному регіоні змінюються “старі” назви, перейменовуються будівлі, вулиці. В Івано-Франківську також неодноразово проводили декомунізацію. Тоді ж й “зникла” вулиця Богунська, назва якої – комуністична. ЇЇ перейменували на вулицю Гриневичів, адже раніше тут розташовувався будинок Гриневичів, зараз його вже немає, пише frankivsk-future.com.ua.

Що було відомо про вулицю Богунську?

Як повідомляє ПІК, колись вулиця, яка отримала назву  Богунська, знаходилася на межі тодішнього Станіславова та Княгинина-Села. З’явилася вона  наприкінці 19 століття. У 1900 році отримала назву Рацлавицька (так звалося село в польському воєводстві). У період ЗУНР, вулиця стала називатися на честь Євгена Олесницького. Тоді знову повернула ім’я Рацлавицька. Під час окупації німцями вулицю знову перейменували. Цього разу вже на честь гетьмана Дорошенка. 

Вона змінювала назви дуже часто, поки зрештою у 1945 році не стала називатися Богунською. Багато хто асоціював її із відомим військовим Іваном Богуном. Він був подільським та кальницьким полковником, видатним державним діячем ще за часів козацтва, у 17 столітті. Інші франківці схиляються до реальнішої версії походження назви “Богунська”. Згідно з нею, вулицю перейменували на честь Богунського полку. Це було таке військове радянське формування, яке створив харківський уряд тодішньої України. Полк облудливо назвали Богуновим, очолив його М. Щорс. 

Чому Богунська стала вулицею Гриневичів? 

Вулицю Богунську перейменували на честь родини Гриневичів. Раніше, тут розташовувався їхній будинок, який був унікальним. Це була дуже цікава споруда, збудована у стилі класицизму. Зараз, схожих будинків майже немає в Івано-Франківську. Такі споруди були характерними до “великої пожежі” у 1868 році, коли вогонь знищив дуже багато будинків. Та архітектура, яку часто називають “допожежною” знаходилася у центрі міста та згоріла разом із Ратушею. Вона є унікальною для сучасного  Івано-Франківська.

Будинок Гриневичів був унікальною кам’яницею та мав дуже цікаву історію. Його власницею була Ірина Гриневич. Це родичка відомої письменниці Катрі Гриневичевої, яка була керівником “Союзу українок” у Львові. А заміж вийшла за дядька Ірини та Дарії Гриневич. Сестри тоді жили в Івано-Франківську. Коли Катря приїздила в Станіславів, то дуже часто зупинялася саме в цьому будинку. 

У 80-их роках 20 століття кам’яниця стала квартирою для УГКЦ. Дисиденти також любили це місце та часто тут зустрічалися. Серед них такі відомі постаті як Левко Лук’яненко, Роман Круцик. 

Та попри всю історичну спадщину будинок так і не отримав статус архітектурної пам’ятки. На початку 21 століття тут відкрили родинний музей Гриневичів. Та споруда виявилася аварійною і музей закрили вже через рік. Опікувався ним “Союз українок”, який і звертався пізніше до інвесторів. Попри все, у 2016 році будівлю знесли. На її місці з’явилася житлова багатоповерхівка. Хоча на першому поверсі і повинен був бути музей Гриневичів, та історичну пам’ятку вже не відновити. Тепер, про ту знесену садибу нагадує хіба що перейменована на честь родини Гриневичів “зникла” вулиця Богунських. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.