Субота, 27 Квітня, 2024

Франківська ратуша  –  архітектурний символ міста з багатою історією

Вже багато століть прикрашає центр міста Івано-Франківськ ратуша, що  «пережила» різні історичні події і перебудови. Сьогодні вона є дуже популярною туристичною пам’яткою і приваблює до себе туристів з усієї України, пише сайт frankivsk-future.com.ua.

Історія франківської ратуші

В Івано-Франківську на площі Ринок розташована старовинна ратуша. Це найстаріша будівля в місті. Побудували її ще у 1666 році. Тоді в ратуші розмістилися міська адміністрація і торгові приміщення. Ідея побудови ратуші належала шляхтичу і засновнику міста Анджею Потоцькому. За 4 століття свого існування франківська ратуша руйнувалася і перебудовувалася чимало разів. З кожним століттям архітектурні стилі будівлі мінялися: від пізнього ренесансу в середині 17 століття до конструктивізму 21 століття. Сучасну ратушу характеризують абстрактні форми. 

У роки Першої світової війни австрійська армія частково пошкодила будівлю і аж до початку Другої світової ратуша дуже повільно відбудовувалася і мала жалюгідний стан. Останню версію ратуші спроєктував у 1935 році відомий польський архітектор Станіслав Треля. Висота сучасної ратуші досягає 49,5 метрів. Колись, ще в минулі століття, вона була найвищою будівлею Івано-Франківська. У передвоєнні роки (1938-1939) в ратуші розташовувалися  невеличкі крамниці і недорогі ресторани. З 1967 року у будівлі ратуші функціонує Івано-Франківський краєзнавчий музей, який є визначним культурним закладом регіону. Багато відомих краєзнавців, які працювали в музеї – М. І. Паньків, П. Арсенич, були нагороджені престижними преміями за плідну наукову працю. У 17-19 століттях ратушеві дзвони сповіщали про великі ярмарки, що розгорталися у місті. Купці з сусідніх держав, козаки збиралися на ринковій площі. На тих ярмарках торгували зброєю, знаряддями праці, тканинами, дорогим посудом, худобою. 

Підземелля ратуші: минуле та теперішнє 

В період правління Австрійської імперії у тодішньому Станіславові (стара назва Івано-Франківська) влаштували міську в’язницю у підземеллі ратуші. Під будівлею ратуші дуже давно побудували підвальні приміщення, які з’єднані підземними ходами. Ввважається, що ті підземні ходи мали виходи далеко за межі не тільки старого, а й сучасного Івано-Франківська. Тягнулися вони аж до столиці Галицької землі  – Галича. У підземеллях тимчасово перебували найнебезпечніші злочинці, зокрема представники повстанського руху опришків. Вважали також, що у 1880 році у підземній в’язниці провів одну ніч видатний український письменник Іван Франко.

У листопаді 2023 року для туристів вперше за сто років, відколи в ратуші немає в’язниці, відкрили підземелля. Підземелля старовинної будівлі сповнені різних таємниць. Екскурсоводи розповідають пов’язані з ратушею історії про полювання на відьом, привида, померлого в підземеллі карпатського опришка Василя Баюрака  – соратника лідера опришківського руху Олекси Довбуша. В підземеллі ратуші залишаються приміщення, які є аварійними. Туди вхід для туристів закрито. На екскурсіях також багато розповідають про історію Івано-Франківська. Приміщення колишньої в’язниці планують використовувати для проведення театральних вистав у майбутньому.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.