Неділя, 3 Листопада, 2024

Промислова ратуша Калуша: історія і майбутнє

Місто Калуш славиться своєю промисловою історією. Велику роль у цьому відіграв завод із видобутку калійної солі. Звели його за часів Австро-Угорщини – 1867 року. На його території побудували промислову ратушу – унікальну для міста і області будівлю, пише frankivsk-future.com.ua. Розповідаємо про історію та майбутнє цієї споруди. 

Годинник для знаменитої солеварні

Коли саме звели промислову ратушу міста, історикам невідомо, передає “Суспільне“. Немає документів також і про те, хто саме проєктував будівлю. Сам же завод із видобутку калійних солей відкрили у 1867 році.

А за 10 років австрійська влада заснувала у Калуші промислову управу. Науковий співробітник Краєзнавчого музею Калущини Іван Тимів каже:  

“Там засідали урядовці, промисловці, інженери, які вирішували питання промислового виробництва. Калуш дійсно займав відповідне місце у промисловому виробництві, фактично він був першим у розробці калійних солей”. 

У 1903 році на ратуші з’явився годинник. Його розробила компанія поляка Міхала М’ясевича.

Занепад і руйнування 

Зараз одна із найстаріших будівель міста перебуває у занедбанні. Руйнуються стіни і дах. Ратуші потрібен капітальний ремонт. Приміщення належить підприємству “Оріана”. Компанія вже 16 років перебуває у банкрутстві. Борги підприємства – більше півтора мільярда гривень. Тоді як ще у дев’яностих роках завод був передовим у хімічній промисловості. Всього там працювали понад 17 тисяч людей. Заступник директора фірми Назарій Михайлюк розповів, що компанія готова передати ратушу на баланс міста, аби реставрувати будівлю: 

«Численні звернення є до Фонду держмайна. Ми плануємо і щиро сподіваємося, що Фонд державного майна на позачергових зборах дасть дозвіл. Ми стараємося на даний момент хоча б зберегти те, що є”. 

фото – vikna.if.ua

Шанс на реставрацію 

Міська влада і активісти не полишають надії відновити цю пам’ятку. Проєкт реставрації подають на різні гранти. Тут хочуть спорудити інтерактивний музей, мінілабораторію із виготовлення солі. Проєкт “Salina:Renovation” передбачає також і створення різноманітних крамниць, турисичного центру та інших експозицій. Писала грантовий проєкт Мар’яна Думенко:  

“Стартують дві великі міжнародні грантові програми – “Польща – Білорусь – Україна” та “Словаччина – Угорщина – Румунія – Україна”. Там потрібне співфінансування, але місто готове вкладати у свій розвиток”.

Як говорить головний спеціаліст розвитку туризму міста Віктор Павлів, відреставрована промислова ратуша має потенціал для того, аби бути привабливою туристичною родзинкою міста. Ратуша покликана показувати могутню промислову історію Калуша. 

“Щоб висвітлити, як колись видобувалася сіль на Прикарпатті і взагалі на Галичині. Як потім почався процес видобутку калійної солі. Перший і єдиний у світі кар’єр, який зараз затоплений, – це теж така наша перлина. Розглядається варіант зробити експозицію дзвонів, адже Калуш теж славиться своїми дзвонами”.

Скільки саме потрібно грошей на відновлення невідомо. Орієнтовно проєкт оцінюють у 20 мільйонів гривень.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.