Субота, 27 Квітня, 2024

На межі Гуцульщини та Покуття: місто Надвірна

Місто Надвірна знаходиться у передгір’ї Карпат. Тут і проходять умовні межі Гуцульщини та Покуття. Саме через нього лежить шлях до гір, якщо ви їдете з Івано-Франківська. Місто не таке туристичне та популярне як Яремче чи Верховина, але також має довгу історію та власні цікавинки, пише frankivsk-future.com.ua.

Заснування та розвиток

Науковці вважають, що перші люди могли поселитися тут ще у 2 тисячолітті до нашої ери. Місце дуже зручне, недалеко від гір та річки. За територією сучасного міста було виявлено рештки бронзової доби, але через брак інформації не можливо однозначно стверджувати хто саме тут жив в ту пору. Заснування самого міста пов’язують з Пнівським замком. Вперше воно згадується в документах датованих 1578 роком. Вчені ще перевіряють їх правдивість, а поки офіційно першою згадкою про місто є протестація до суду написана в 1589 році.

Не можуть остаточно визначитися і звідки походить назва “Надвірна”. За деякими даними, існував двір, за яким і виникло поселення. За іншою теорією місто отримало назву через поселення челяді за мурами замку Потоцьких. 

Літом 1589 на Прикарпаття напали татари. Тоді вони спалили багато міст і, можливо, серед них була і Надвірна, адже згадок про неї не було до 1595 року. 

У 1591 році Надвірна отримала статус міста завдяки Магдебурзькому праву. 

В ті ж часи був побудований Пнівський замок, який вважався наймогутнішою оборонною спорудою в цілій області. Вважається, що ним володів рід Куропатвів – польських шляхтичів. Чимало з цього роду були урядовцями в Королівстві Польському.

За багато років на території міста встигли побувати опришки та  рух проти влади польської шляхти. Була збудована ратуша.

З 17 століття і до сьогодення

У 17 столітті Надвірна стала осередком не тільки торгівлі, але й господарства. Почали розвиватися такі професії, як будівельник, кушнір, кравець. Тут проводили багато ярмарків та торгів. Місто розбудовувалося. Від 1805 року почало діяти державне управління. Староста почав очолювати міський суд, а основну владу міста перебрала на себе рада. Тоді ж відомий ерцгерцог купив в Надвірній маєток. 

У 1867 у місті було створено повіт, який очолював староста. Через 25 років і до 1918 ним володів австрійський цісар. Цехове виробництво, яке колись було популярним, почало занепадати. На зміну йому прийшли фабрики та заводи. 

У 1843 саме в Надвірні була заснована одна із найбільших фабрик де виготовляли хліборобні машини. Через 50 років почали прокладати залізничну гілку Станіслав-Вороненка. Поряд із промисловістю, розвивалася також культура та релігія. Були споруджені церкви, почала “розквітати” освіта. На території міста діє нафтопереробний завод, який входить до шістки таких заводів в Україні. Він єдиний працює з українською сировиною. 

Зараз Надвірна – невелике місто. Звідси зручно доїхати як до обласного центру, так і прокласти маршрут в гори. Працює чотири школи та фізико-математичний ліцей. Також є середня школа-інтернат. Пнівський замок, який вже понищив час, став історичною пам’яткою. Сюди приїздять туристи та проводяться екскурсії. Тут є на що подивитися та на собі відчути історію тривалістю в понад пів століття. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.