Четвер, 25 Квітня, 2024

Музей, ресторан, арт-лабораторія: як у Франківську відновлюватимуть Палац Потоцьких

Готель, ресторація, арт-лабораторія, центр міжкультурного діалогу, мультимедійний музей, театрально-концертна локація, конгрес-центр, арт-хаб, реставраційний центр. Все це хочуть створити на території Палацу Потоцьких у Івано-Франківську. Нещодавно там презентували концепцію ревіталізації і ідею розвитку цілого палацового комплексу. Зараз ця споруда – у занедбаному стані, пише frankivsk-future.com.ua. Розповідаємо, чому Палац Потоцьких втратив свою велич і як отримав шанс на відродження.

Не палац, а госпіталь

Далекий 1682 рік. Коронні гетьмани, власники і засновники міста Потоцькі завершують будівництво розкішної як для тогочасного Станіслава резиденції. Проте це далеко не той палац, який бачать франківці у нинішньому місті. Центральна будівля комплексу не збереглася. Те, що ми зараз можемо відвідати – військовий госпіталь. У 19 столітті Палацом Потоцьких почала володіти держава, а сама родина засновників міста збанкрутувала. Впродовж 2 століть на території резиденції функціонував військовий госпіталь. 

Майже руїна

Через Палац Потоцький у різні періоди історії пройшли сім влад – від австрійської до української незалежної. Проте ні війни, ні банкрутство не завдали такої шкоди, як байдужість власника. Від 2004 до 2017 року резиденцією володіли приватні власники. За цей час територія заросла деревами, а зі стін сипалася штукатурка. Для відвідувачів резиденція була закрита. Водночас місто володіло землею під спорудою. У 2014 році кілька активістів домовилися із власниками проводити тут мистецькі акції і фестивалі. Відтоді багато франківців і туристів пам’ятають Porto Franko, Карпатський Простір і Гогольфест. Але споруда залишається у занедбаному стані, а територія потребує постійного догляду.

Шанс на реставрацію

Чотири роки тому Палац відійшов місту. Тут проводять численні мистецькі заходи, кінопокази, концерти, виставки, організовують фан-зони і фестивалі. Зараз спорудою опікується комунальне підприємство “Простір інноваційних креацій “Палац”

На початку 2021 року Палац виграв грант на 18 мільйонів гривень від Міністерства розвитку громад і територій. Проєкт передбачатиме реставрацію внутрішньої частини хірургічного корпусу. Там розмісять конгрес-центр, а також інтерактивний музей. У ньому покажуть особливості так званих “ідеальних” міст – бароково-ренесансних.

Окрім цього, завдяки гранту впровадять два туристичні маршрути. Далі “Простір креацій” планує подаватися на інші грантові програми. Так, планується залучити ще десятки, а то і сотні мільйонів.

Що планують розмістити у Палаці

Віртуальний музей. Його створять у приміщенні офіцерського клубу. Це буде унікальна інтерактивна експозиція. Як приклад теми – історія родини Потоцьких. 

Реставраційні майстерні. Розміщуватися вони будуть у колишній конюшні. Тут створять центр для майстрів, що працюють із каменем, ліпниною, деревом, металом. Окрім центру, створять і експозиційну локацію.

Конгрес-центр. Це будуть просторі приміщення для навчань, лекцій, виставок. Тут розміститься Українська академія лідерства.

Окрім того, як повідомив директор КП “Простір іноваційних креацій “Палац” Володимир Гайдар, на території планують розмістити ще готель, ресторан, арт-простори, концертні локації, сцени.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.