Середа, 8 Травня, 2024

Пнівський замок – найбільша твердиня Покуття

Пнівський замок колись по праву вважався найміцнішою оборонною спорудою Покуття, оскільки його збудували ще до появи Станиславської фортеці. Повідомляє «Frankivsk-future».

Коли збудували замок

Сьогодні достеменно відомо, що фортецю збудували магнати Куропатви, які прибули разом із намісником краю князем Владиславом Опольським. Угорські шляхтичі отримали землі в передгір’ях Карпат. Вони швидко освоїлися на новому місці та знайшли спільну мову з місцевим населенням. В 16 столітті на околицях села Пнів магнати Куропатви збудували замок.

Споруда фортеці була неправильної п’ятикутної форми з вежами по кутах. При цьому товщина стін складала майже два метри. Замок фактично перекривав торговий шлях з Карпатських гір. Татарські орди, які періодично нападали на місцевість, ніяк не могли здолати твердиню. Однак, замок впав від рук розбійників.

В 1621 році в Карпатських горах промишляла банда під головуванням опришка Степана Буклашко. В замку працював його швагро, який і розповів родичу про слабкі місця фортеці і де можна зробити підкоп. Опришок разом з півсотнею розбійників захопив та пограбував замок. Однак, шляхтичі швидко наздогнали нападників з пограбованим та жорстоко розправилися з ними.

В 1648 році під час національно-визвольної боротьби Богдан Хмельницький разом з військом дійшов до Покуття і оточив замок. Проте, історичні джерела містять різну інформацію про те, чи вдалося втримати оборону фортеці.
Поступово в 18 столітті рід шляхтичів Куропатв починає зникати. В 1800 році власником замку стала родина Телефузів.

замок

На той час фортеця перестала бути оборонною спорудою. Замок почали розбирати на будівельні матеріали. Фортечний камінь використали для будівництва броварні та декількох житлових будинків в сусідній Надвірній.

До наших днів замок зберігся в плачевному стані: замковий палац повністю розібрали, частково залишилися лише стіни та башти.

Легенди Пнівського замку

Замок окутаний безліччю легенд, які пов’язані з його підземними ходами. Так, одне з повір’їв говорить, що у фортеці існував таємний підземний хід, який вів прямо до сторожової вежі парку містечка Надвірна, що знаходився за декілька кілометрів від замку.

Ймовірно, ця легенда заслуговує на існування, адже в парковій вежі дійсно знайшли підземне приміщення з заваленими воротами, які ведуть у невідомість. В самому ж Пнівському замку є чотири підземелля, які в минулому слугували пороховими складами. Говорять, що підземними ходами активно користувалися під час численних облог, щоб викликати підмогу або врятуватися від ворогів.

Інша легенда є більш містичною і розповідає про привидів, які нібито населяють замок. Жителі села Пнів розповідають, що декілька років тому археологи проводили розкопки на території замку і випадково натрапили на кімнату, якої немає в жодних кресленнях. Під час розкопок нібито бачили дивних істот.

За легендою сторожі кожної вежі перевіряли відвідувачів і щодо тих людей, в яких у них існували сумніви, вони проводили допити. Для цього в замку існувала кімната тортур. За повір’ями, вартові і досі блукають замком через муки совісті.

В будь-якому разі радимо відвідати це чудове старовинне місце.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.