П’ятниця, 3 Травня, 2024

IT-освіта в університетах Франківська: історія становлення і розвитку спеціальностей

Популярність сфери інформаційних  технологій серед випускників шкіл невпинно зростає. Упродовж десятиліття українські університети готували від 10 до 17 тисяч фахівців щороку. А у 2022 році, за даними GlobalLogic, ця цифра сягнула більше двох десятків тисяч. Причиною цьому є затребуваність, актуальність та стабільність ІТ-професій. Так, на відміну від багатьох інших галузей, на заваді роботи з комп’ютерними і віртуальними технологіями не стають ані пандемія, ані війна. Ба більше – для ІТ-фахівців в такий період можуть відкритися нові сфери діяльності, пише frankivsk-future.com.ua.

Університети намагаються підганяти свої освітні програми під актуальні ринки праці і навички. А щороку у вищих навчальних закладах країни можна побачити нові кафедри, інститути та факультети, пов’язані з ІТ-технологіями. Не винятком є й університети Івано-Франківська. Як з’явилися ці спеціальності в закладах міста та що вони пропонують студентам – читайте далі.

Фото: kurs.if.ua

Університет нафти і газу

В Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу навчають ІТ на спеціальностях Інституту інформаційних технологій. Серед основних кафедр: автоматизації та комп`ютерно-інтегрованих технологій, комп`ютерних систем і мереж, інженерії програмного забезпечення, інформаційно-телекомунікаційних технологій та систем та прикладного програмування і обчислення. Інститут працює над дослідженнями ІТ-технологій, викладанням та консультаціями, передає офіційний сайт

Історія цієї спеціальності в університеті нафти і газу сягає ще шістдесятих років. Тоді в закладі започаткували кафедру електроніки та автоматики.  Восени 2001 року її перейменували на кафедру «Комп’ютерних технологій в системах управління та автоматики». А з 2016 року основна кафедра із підготовки ІТ-фахівців носить назву «Інформаційно-телекомунікаційних технологій і систем». Саме в цьому році трапилося чимало визначальних подій, що вплинули на розвиток ІТ-галузі в університеті.

Фото: nung.edu.ua

Заклад підписав меморандум про співпрацю із компанією «Майкрософт Україна» і започаткував ІТ-академію для молодих фахівців. Вони отримали змогу навчатися на основних передових платформах ІТ-галузі. Університету передали ліцензійні програмні системи для навчання. Сама ж академія розпочала свою робою із нового навчального року. Студенти кафедри мали змогу навчатися на спеціалізованих мобільних лабораторіях, котрі заклад отримав від міжнародної компанії «Фенікс Контакт». 

У 2016 кафедра підписала угоду також із різними підприємствами Прикарпаття. На базі виробництв студенти отримали можливість проходити навчальну практику за своїми спеціальностями. Налагодив співпрацю університет також і з компанією «Хоневелл». Вона передала на потреби кафедри різноманітне забезпечення й програмні засоби, які стали основою для лабораторії Смарт-технологій.

Університет нафти і газу активно розвиває спеціальності ІТ. Студенти Інституту інформаційних технологій мають змогу брати участь у всеукраїнських та міжнародних наукових конференціях та академічних конкурсах. А навчальну практику ведуть  провідні ІТ-спеціалісти регіону. Чимало випускників закладу стали співробітниками ІТ-компаній, підприємств чи фінансових установ. 

Фото: ukd.edu.ua

Університет Короля Данила

Здобути якісну ІТ-освіту в Університеті Короля Данила щороку прагнуть сотні абітурієнтів. Основна освітня програма – «Інженерія програмного забезпечення». Її вивчають на Факультеті інформаційних технологій. Заклад готує як бакалаврів, так і магістрів. Спеціалістів ІТ-технологій Університет Короля Данила навчає уже понад десять років. 

Започаткували спеціальність ІТ у закладі провідні місцеві фахівці. У 2012 році заклад провів конференцію, на якій зібрали молодих спеціалістів, котрі у майбутньому створять перший в регіоні ІТ-кластер та очолять місцеві компанії. На цьому заході ректор університету і запропонував заснувати ІТ-спеціальність. Основний напрямок підготовки – «Програмна інженерія». Заклад ліцензував згодом ступінь бакалавра та відкрив кафедру. 

У 2015 році Факультет інформаційних технологій підписав важливий договір із кількома компаніями, що розробляють програмне забезпечення. Зокрема, фірмами Eleks, SoftJourn та SoftServe. За результатами міжнародного рейтингу Global Outsourcing 100, ці компанії увійшли до сотні кращих аутсорсингових фірм світу. На базі Факультету діє сучасна лабораторія IoT – вона, до слова, призначена не лише для студентів, але і працівників IT-компаній міста.

Фото: ukd.edu.ua

Як передає на офіційному сайті проєктний менеджер ІТ-спеціальності закладу Тарас Стисло, окрім безпосередньої ІТ-освіти, Університет Короля Данила намагається навчати молодих спеціалістів культурі бізнесу, соціальних ініціатив, організацій подій та освітній програм для школярів. Для цього заклад роками будував своєрідну систему із зустрічей, конференцій, лабораторій, науково-дослідницьких проєктів. 

Упродовж десяти років існування спеціальності заклад розвивав необхідні освітні курси, запрошував до викладацької діяльності провідних практикуючих спеціалістів. Університет запрошує їх із місцевих та загальноукраїнських компаній. Водночас  для молодих фахівців – це можливість зарекомендувати себе та претендувати на місце роботи. Цьому сприяють і практичні заняття у компаніях, робота над спільними проєктами тощо.

Крім цього, у закладі щороку відбувається масштабна конференція IT Rally. На цьому заході студенти можуть налагодити співпрацю із представниками фірм. Абсолютна більшість викладацького складу спеціальності – практики. Зокрема, власники ІТ-компаній Івано-Франківська, розробники і власники стартапів. Однак серед викладачів є також і академічні ряди: доктори наук, кандидати технічних та фізико-математичних наук. 

Фото: vikna.if.ua

Прикарпатський національний університет

Основна освітня програма у Прикарпатському національному університеті мені Василь Стефаника, котра вивчає ІТ-галузь – «Інформаційні системи та технології». Вона функціонує на базі кафедри комп’ютерних наук та інформаційних систем Факультету математики та інформатики. Програма спеціалізується на сферах аналізу і передавання даних, технологіях програмування, машинному навчанні, інформує сайт кафедри. 

Сам Факультет математики заснували в Прикарпатському університеті ще у сорокових роках 20 століття. Наприкінці 90-х у закладу виникла потреба трансформувати свої освітні програми, зважаючи на технологічний прогрес. 2002 року Факультет розділили на дві частини: фізичний та факультет математики й інформатики. Від 2017 року заклад розвиває освітню програму «Інформаційні системи та технології».

Навчання за цією спеціальністю дають змогу студентам практикуватися на першій в західній Україні лабораторії зі створення програмного забезпечення ігрового типу. Gamehub дозволяє викладачам і студентам займатися розробкою програм, створенням комп’ютерної графіки й звуку. Створили лабораторію завдяки співробітництву із міжнародним проєктом Erasmus+.

На самій же спеціальності навчають веб-технологіям, системному програмуванню, захисту інформації, розробки інформаційних систем, технологіям організації сховищ, створення застосунків для мобільних телефонів, штучному інтелекту, проєктування баз даних та основам проєктного менеджменту.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.