Субота, 27 Квітня, 2024

Найстаріші пам’ятки архітектури міста Калуш

Архітектура Івано-Франківщини вражає витонченістю, сміливим поєднанням стилів та безперечною красою. Одні із найстаріших пам’яток регіону красуються у Калуші. Серед давніх архітектурних витворів мистецтва найбільше викликають подив: храми, ратуші, собори, палаци культури, фортеці та замки, пише сайт frankivsk-future.com.ua. Якщо коли-небудь випаде можливість відвідати місто Калуш, обов’язково зверніть увагу на архітектуру у містечку. Ось сім архітектурних пам’яток міста Калуша, які варто побачити на власні очі.

Римо-католицький костел святого Валентина

Римо-католицький костел святого Валентина – візитка міста Калуша. Храм споруджено у центрі містечка. Зараз ви можете побачити відреставровану версію римо-католицької церкви. Проте вперше вона була збудована з дерева. Цікавим фактом є і те, що усі ікони та фігурки дванадцяти апостолів Ісуса та інших пророків у храмі також були виготовлені із дерева. 

Вперше будівля зазнала значних пошкоджень у 1565 році. Тоді костел не вдалося відновити. Лише через сто п’ятдесят років мешканці міста вирішили на місці старої споруди встановити нову. Храм спорудили зі смерекового дерева, а покрили ґонтою. Проте він теж довго не простояв. Уже у 1842 році Божий дім відновили, але цього разу використовували камінь, а не дерево. Так, римо-католицький храм став кам’яним витвором мистецтва та набув рис неоготичного стилю. 

Щороку у храмі оновлювались вівтарі. А у 1876 році майстри звели нову вежу, яка повністю підкреслювала готичний стиль споруди. На початку XX століття у костелі провели капітальний відновлювальний ремонт: збільшили шибки, спорудили дві бічні каплички, дах перекрили чорною дахівкою, а також переробили вежу на сучасний лад (у такому вигляді вона красується по сьогодні). 

Під час Першої світової війни костел потерпів від рук австро-угорської армії. Загарбники знищили одну із каплиць, вибили вікна, а також конфіскували дзвони.  Але уже у 1921 році вдалося усе відновити. А через сім років у храмі змогли вмонтувати електричне світло. 

Під час Другої світової війни радянська армія перетворила храм на спортивний комплекс. А пізніше передала храм у руки Української Автокефальної Православної церкви. І лише у 1999 році костел повернувся під правління римо-католицької парафії. Донині Божий дім залишається першим мурованим витвором мистецтва у місті.

Український народний дім

Український народний дім – символ української національної культури кінця XIX століття, яскравий приклад історичного стилю. Будинок спорудили для проведення творчих літературних вечорів та культурних зборів української еліти. З того часу і до сьогодні споруда відіграє роль міського культурно-освітнього центру. Будівля не зазнала суттєвих ушкоджень, тому збереглася у поточному вигляді донині. Витончений стиль архітектора та яскраво-жовтий фасад важко не помітити, адже народний дім розташований на куті центральної вулиці та першим впадає в око туристам.

Міська ратуша

Ратуша – яскравий приклад модернізму. Міську ратушу спорудили у 1898 році. На жаль, її первинний вигляд не вдалося відновити. Сьогодні туристи можуть полюбуватись лише фасадом будівлі, який уцілів після великої пожежі. Раніше ратуша нагадувала класичну г-подібну будівлю, яка була прикрашена золотим куполом та великими годинниками. Сьогодні ратуша подібна на суцільну руїну. Але сподіваємось, що з часом вдасться відновити архітектурний витвір.

Площа Героїв України

Площа Героїв України названа на честь дванадцятьох підпільників Організації українських націоналістів, що були розстріляні керівниками гестапо саме на цій площі. Будинки, що споруджені навколо площі, утворювали великий квадрат, де колись був найбільший ринок. З того часу збереглись лише три споруди, а ринок перетворили на алею, де встановили міський фонтан та час від часу проводять благодійні ярмарки. Площа Героїв зараз виконує функцію найбільшої міської площі. Сьогодні ви тут можете побачити один із найстаріших будинків Калуша, який був споруджений ще у XVIII столітті. Це єдина хатина, що вціліла під час двох світових воєн. Нещодавно фасад будівлі реставрували.

Загальноосвітня школа №1

Калуська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 вважається найстарішим навчальним закладом у місті. Споруда спроєктована місцевим архітектором. Яскраво-червоний колір симетричного фасаду будівлі привертає увагу. Тому місцеві жителі так і називають заклад – «червона» школа. У 1992 році ліцей було розділено на жіночу та чоловічу гімназії. Проте вхід до обох відділень був один. У підвалі закладу була розташована кухня та їдальня. Сьогодні архітектурна пам’ятка виконує роль звичайної школи. Будівля збереглась у первинному вигляді.

Палац культури «Мінерал»

Палац культури «Мінерал» вражає своєю ніжність та вишуканістю. Здалеку він чимось нагадує Львівський оперний театр. Але як тільки ви обійдете будівлю, то відразу помітите вишукані сходи, що розкладаються на два боки споруди. Саме цей елемент архітектури змушує замислитись і згадати палац сім’ї Потоцьких, який також красується у місті Лева. У 1953 році під час проєктування палацу культури «Мінерал» майстри надихались пам’ятками архітектури України. Сьогодні у приміщенні «Мінералу» діє місцевий кінотеатр «Час кіно», вокальна студія, кав’ярня та секція народних танців.

Церква святого Архистратига Михаїла

Церква святого Архистратига Михаїла – сакральна пам’ятка міста Калуша. Храм спроєктував Василь Нагірний у 1904 році. Цього ж року майстри розпочали будівництво, а закінчили роботу у 1913 році. Святиня є яскравим прикладом витонченого візантійського стилю. Греко-католицька церква розташована трохи на узвишші, ніби вона спостерігає за метушнею у місті. 

Рекомендуємо вам відвідати всі сім локацій, аби відчути атмосферу міста та пізнати сплетіння історичних подій у кожній із цих споруд. Історію потрібно пам’ятати, аби не повторювати помилок у майбутньому. А пам’ятки архітектури потрібно берегти та цінувати, аби залишити дітям частину історії, яка вражає та милує око.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.