Четвер, 25 Квітня, 2024

З минулого в майбутнє: як реставрують будівлі на Прикарпатті

Місцева архітектура – це погляд в минуле з майбутнього. Можливість відчути та перейнятися духом тих епох. Побачити частинку історії власними очима. Порівняти сучасне та минуле. Але час невблаганний і через нього багато будівель страждають. Вони руйнують, беруться тріщинами та розвалюються і причина банальна – старість. Кожна будівля, як людина, потребує турботи та “лікарів”, які будуть підтримувати його в належному стані, пише frankivsk-future.com.ua.

Найбільше страждають будівлі, які мають довгу історію, подекуди в сотні років. На Прикарпатті багато архітектурних пам’яток, які потребують не тільки підтримки, але й капітального ремонту.

Історія будинків

Зовнішній вигляд будинку – його портрет, лице його архітектора. Це зараз люди, які розробляють макети будівель нікому не відомі, а раніше їх знали всі. Будівництво не було таким розвиненим, тому архітекторів було мало. Вдало збудований будинок був приводом для гордості та впізнаваності. Архітектори вкладали в будинки власний стиль, а також робили їх відповідно до епохи, в які жили. 

Та руйнуються не тільки будинки, яким по 200 років, але ті, які були збудовані 50-60 років назад. Наприклад,  будівля на Вічевому майдані, власником якого колись був  Кальмана Йонаса. Він має два поверхи та був збудований понад 200 років тому. Фасад поступово руйнується і був випадок, коли через обвал отримала травму людина. Чи будинок на вулиці Коновальця. Вони знаходяться недалеко від перехрестя вулиці Січових Стрільців  та стоять покинутими вже не один рік.

Важливо зазначити, що кожен будинок потребує догляду. Час від часу потрібно ремонтувати всі недовершеності, щоб уникнути великих руйнувань в майбутньому.

Як реставрують будівлі 

Реставрувати можна як фасад, так і внутрішні приміщення. В залежності від типу, пошкодження можуть  потребувати капітального ремонту. Зазвичай, повністю ремонтують будівлі, яким дуже багато років. Великою їх проблемою є зруйновані балкони, які можуть впасти на голову перехожим. Такі пошкодження вимагають повної реставрації. Якщо ж на меті стоїть просто оновити будівлі для кращого вигляду, тоді це не займе багато часу. 

Реставрація – це роботи над відновленням, а не зміною зовнішнього вигляду. Її основне завдання – повернути будівлю в первісний вигляд. Вона повинна виглядати так само як виглядала раніше, при цьому усунувши всі тріщини та вибоїни.  Звісно ж, автентичний стиль обов’язково повинен зберегтися. 

Наприклад, реставрація церков в Івано-Франківську передбачала б пофарбування куполів та стін будівлі, нанесення позолоти. 

Архітектурні пам’ятки, які мають тріщини, потрібно не просто “помалювати” в інший колір, але й усунути проблему. Головна мета реставрації полягає саме в збереженні самої будівлі, адже це не просто будинок, а історична пам’ять. 

Кошти на реставрацію можуть виділятися як міським, так і обласним бюджетом. Бувають випадки, коли на ремонт гроші збирають серед благодійників.

Архітектурні пам’ятки – обличчя історії. Місця, де підписувалися важливі договори, жили відомі прикарпатці, відбувалися події, які кардинально міняли буденне життя. Це важлива частина міста і потрібно зберігати її в належному вигляді. Майбутнє повинне подбати про частинку минулого.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.