П’ятниця, 19 Квітня, 2024

Попереду цілий рік фестивалів: Івано-Франківськ хоче стати культурною столицею

Івано-Франківськ змагається за статус Великої культурної столиці-2022. Якщо місто вдасться виграти, то воно отримає не лише почесне звання, але й кошти, які зможе використати для впровадження і реалізації своїх ініціатив. 

Керівники проєкту переконанні, що завдяки цьому Івано-Франківськ буде популяризуватися в першу чергу для самих мешканців, інформує «frankivsk-future» з посиланням на «Репортер». 

Про грантову програму 

Програма «Культурні столиці України» від УКФ ставить перед собою мету – стимулювати почуття приналежності членів територіальних громад до їхнього спільного культурного простору, розвивати культурний туризм та підтримувати місцеві культурні ініціативи. Кожного року визначають міста, які отримують статус Великої культурної столиці (де мешкає більше 100 тисяч людей) і Малої культурної столиці. Першими переможцями грантової програми стали Маріуполь і Славутич. Ці міста повинні були реалізувати свої культурні проєкти минулого року, але у зв’язку з пандемією перенесли їх на 2021-й рік. 

Наразі триває відбір міст, які зможуть отримати вищезгаданий статус у 2022-му році. Місто-переможець зможе отримати до 20 мільйонів гривень для втілення своїх ініціатив. 

Музикант з Івано-Франківська Андрій Савка та очільниця громадської організації «Громадська ініціатива Галичини» Леся Качурова стали ініціаторами щодо участі міста у конкурсі. 

За словами Андрія Савки, органи місцевого самоврядування радо підтримали цю ідею, завдяки чому Івано-Франківськ взяв участь у конкурсі. Щоправда сама участь не гарантує перемогу, але дозволить запустити багато нових процесів у місті.

За звання Великої культурної столиці також змагаються й інші міста: Львів, Житомир, Чернігів, Одеса, Суми, Дніпро, Запоріжжя та Кременчук. А отримати статус Малої культурної столиці претендують такі міста Івано-Франківської області, як Верховина і Коломия. 

Загальна сума проєкту від Івано-Франківська складає понад  25,5 мільйонів гривень. Трохи більше 17 мільйонів гривень мали б надійти від Українського культурного фонду. 

«За останні роки ми здобули багато міжнародних відзнак. Плюс це ще й шанс проінформувати всю Україну, що можна поїхати не лише на Буковель і в Карпати, а й залишитися на кілька днів у Франківську, де майже кожен місяць проходить якийсь фестиваль», – говорить заступниця міського голови Вікторія Дротянко. 

Чиновниця повідомила, що у випадку суворого карантину заплановані події проведуть в онлайн режимі. 

Ініціативи міста

У 2022-му році в Івано-Франківську заплановано реалізувати щонайменше одинадцять ініціатив, які місто подало на участь у конкурсі. Однією з таких культурних ініціатив є фестиваль-переберія міських культур «Межа», який багатьом мешканцям вже знайомий, оскільки його вперше вдалося провести восени 2021-го року. Родзинкою цього фестивалю є «Парад епох». 

Ще одна ініціатива за назвою «Хоровий передзвін в Івано-Франківську» має на меті провести одразу три музичні фестивалі. 

Новим для міста буде «Симфонія простору», в якому візьмуть участь 12 оркестрів, в тому числі хори і солісти. Варто додати, що кульмінацією цієї події буде справжній батл українських симфонічних оркестрів. 

Крім того, планується провести фестиваль джазової музики «Jazz Mogo Mista» та брейкінг-фестиваль «Ivano-Frankivsk Breaking Open Festival». 

Фестиваль «Чарівний світ» представить мистецтво живих скульптур. Для цього на окремих шести майданчиках встановлять двоповерхові будинки, всередині яких знаходитимуться живі скульптури.

А лялькарі з різних країн світу приїдуть до Франківська, щоб взяти участь у міжнародному фестивалі національної класики театрів ляльок «Лялькові обереги». Ще один міжнародний фестиваль – «Людина-технологія-людина». 

Заплановано провести і фестиваль на духовну тематику – «Час сучасного сакрального мистецтва». 

Окрім багатьох фестивалів, в Івано-Франківську хочуть організувати реставраційну резиденцію «Врятуймо скарби разом!», у рамках якої буде проведена виставка відреставрованих робіт, фотопроєкт і реставраційний пленер. 

Цікавою також є ініціатива Scratch & GO 2022, мета якої полягає в тому, щоб популяризувати програмування серед дітей. 

Пандемія внесла свої корективи. Тому більшість подій запланували провести просто неба. Завдяки цьому до дійства зможуть долучитися більше людей. 

«Не всі прийдуть в музей, театр чи філармонію, – говорить Савка. – А коли ти бачиш це на вулиці, є більше шансів. Ми виводимо мистецтво на вулицю не для того, щоб робити маскультуру. А щоб показати, що справж­нє мистецтво живе для людей», – пояснив Андрій Савка. 

Назва проєкту – «Вершини». Вона містить глибокий зміст, бо тут йдеться не про самі лише гори, а людей. Адже вершиною є кожна людина. 

«З одного боку, назва прив’язана до регіону. Але ні, ми зараз не про Карпати. Ми говоримо про людей, хвалимся людьми. Ми різні, в цьому щастя цього міста. Тут є літературний і театральний феномен. Чому Єшкілєв, Андрухович, Прохасько творять тут? Значить, їм тут комфортно, місто відповідає їхнім запитам», – розповідає режисер проєкту, актор і режисер драмтеатру Андрій Кирильчук.

Організатори проєкту навіть створили відеоролик про Івано-Франківськ. Він розповідає про одного простого туриста, який приїжджає до міста і занурюється у світ культурного різноманіття.

«Для нас було важливо подати наше місто комфортним, містом щастя. Дуже легко було б, якби ми обрали головного героя – відому, успішну людину. Але у нас – типаж «Простак». Не багатий, не бідний – звичайний. І саме йому, пересічній людині, стільки любові й тепла», – ділиться режисер. 

Сьогодні керівники проєкту зосереджені на тому, щоб популяризувати Івано-Франківськ в очах самих мешканців міста. Для цього спочатку на вулицях міста встановлять сітілайти, на яких будуть зображені фотографії людей, яких фотограф випадково зловив на вулиці. 

«Це звичайні люди, це очі, наповнені захватом. Для нас це і є культура. Це тисячі вершинок, пучок, який не заламаєш», – сказав Кирильчук.  

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.