Вівторок, 16 Квітня, 2024

Палац Кшечуновичів у Більшівцях: історія і сьогодення

Величний подих минулого досі можна відчути в палаці Кшечуновичів, що розташований в селищі Більшівці на Прикарпатті.  Цей величний родинний маєток спадкоємців містечка зберігся до сьогодні і є однією з найкрасивіших пам’яток архітектури Івано-Франківщини. Саме в цьому палаці лікували хворих після Другої Світової війни, а зараз там – будинок для людей похилого віку. Про історію та розкіш неймовірного маєтку Кшечуновичів пишемо далі на frankivsk-future.

Родина Кшечуновичів: хто це?

Родина Кшечуновичів переїхала до Речі Посполитої наприкінці ХVІІ століття. Це родина політиків та дипломатів. У 1830 році містечко Більшівці придбав Валеріан Кшечунович. Маєток успадкував його син Корнель, досі про нього зберігся спогад, що він був неабияк ретельний, спокійний і розумний. Володів одним із найбільш привабливих маєтків Східної Галичини – Більшівців, а також мав потужний вплив у парламенті.  Палац, який зараз досі тішить жителів та туристів  в Більшівцях, збудував внук Корнеля – теж Корнель. 

Родинний маєток для спадкоємців Більшівців

Вперше Палац Кшечуновичів збудували на місці колишньої садиби Малецьких. Впродовж ХІХ століття родина постійно перебудовувала свій маєток. Аж поки в 1916 році будівлю не було зруйновано повністю.  Тоді у 1927-1929 роках на місці, яке залишилося від старого палацу, Корнел Кшечунович, будує нову резиденцію за проєктом архітектора Тадеуша Мокловського. В новому маєтку був бальний зал заввишки в два поверхи, також велика їдальня та салон, передає kshechynovych.blogspot.com. Праве крило палацу, як і мансарда, займали кімнати для мешканців та гостей. Маєток прикрашали родинні портрети, а також розкішні меблі. В різних кімнатах вони були різного стилю. Зокрема у великому салоні можна було побачити меблі в стилі бідермаєр, в маленькому салоні – в стилі рококо, а от в їдальні – більш нове умеблювання.

 

Вишуканий ландшафтний парк біля палацу 

Парк перед палацом,  облаштований в англійському стилі, займав понад 10 га землі. Палац оточували зелені підстрижені газони та неймовірно велика кількість барвистих квітів, пише galych.com.ua. У верхній частині парку була розташована алея, на якій цвіли тільки рожеві акації. На території парку розмістили стежки для пішоходів та для екіпажів. Жителі та гості маєтку могли помилуватися і тваринками: зайцями, лисицями та сарнами. 

Доля палацу та його власників: від Другої Світової війни до сьогодення 

1939 року Корнель Кшечунович разом із родиною переїхав до Великої Британії. Які збитки принесла Друга Світова війна для будівлі палацу достеменно невідомо. Значної шкоди зазнав парк, який прикрашав маєток. Під час війни солдати вирубали всі хвойні дерева, які росли там. 

В 1969 в палаці Кшечуновичів радянська влада облаштувала лікарню на 75 ліжок. В колишньому розкішному бальному залі – був  лікарняний хол із монументальним панно на стіні, на якому зображений Галицький замок та князі. У 1995 році Андрій Кшечунович приїхав до маєтку і дуже радів, що палац вистояв під час Другої світової війни та досі тішить мешканців Більшівців, пише Репортер.

Зараз в колишній резиденції Кшечуновичів будинок для людей похилого віку. Частково вдалося зберегти парк зі скульптурами. І відвідувачі цього маєтку досі можуть побачити гармонійне поєднання розкішного палацу та зеленого парку. 

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.