Субота, 15 Червня, 2024

Символи Франківська

Івано-Франківськ – доволі маленьке місто. Засноване воно в 1662 році. З того часу багато що змінилося: приналежність міста певній державі, назва, суспільне життя. Через рік після отримання Івано-Франківськом магдебурзького права, король надав йому герб, який видозмінився та заново затверджувався не менше п’яти разів. Таким чином, можна виділити одразу декілька періодів у становлені символа Івано-Франківська, пише frankivsk-future.com.ua.

Від первісного герба до радянських символів

В 1663 році перший герб місто отримало від короля Яна Казимира. Майже два століття він зберігався в палаці Потоцьких, але до наших днів так і не дійшов. В 1790 році австрійським цісарем було затверджено новий герб Івано-Франківська. Тоді місто ще звалося Станіславовом. Зображення цього символу зустрічається у календарі датованим 1856 роком.  Виглядав він так: щит, навколо якого картуш із дубового листя. В полі щита зображено браму із відкритими воротами. В її середині з хрест Пиляви. Надбрамна арка окреслена архівольтом. Є декілька башт, центральна з яких трохи вища та ледь ширша за бічні. 

В 19 столітті все змінилося. В середині 90-тих вийшов закон про нові міські прави. Згідно нього, вся символіка повинна була переглядатися та видозмінитися. Місцеві органи Івано-Франківська одразу розпочали розробляти нову символіку. Вже в 1895 році місто отримало новий герб. Вперше його зобразили на плані міста, який складали в тому році. В 30 роках 20 століття з’явилося нове розпорядження, видане Міністерством внутрішніх справ Польщі. Міська влада Івано-Франківська запустила розробку нового герба. Цього разу магістрат  доручив історикам  написати історичну довідку та створити рекомендації, щодо розробки проекту. Довідку складав Юзеф Зелінський, її законили та розпочали розробку герба. Правової чинності новий герб набув в 1938 році, після його опублікування у часописі. 

Під час радянського періоду Івано-Франківськ певний час не мав свого герба. У 60-х роках символом міста стала ратуша. ЇЇ вважали головною емблемою Франківська. З часом, ратуша почала втрачати популярність та відходити на другий план. В 1986 році міська виконавча влада розпочала конкурс на найкращий проект нового герба. В результаті, відібрали проект, який і ліг в основу нової символіки. Взимку того ж року влада затвердила проект, який розробили Сарапін та Коропчук. Він містив декілька порушень геральдики, втім герб схвалили. 

Сучасний герб міста

В 1990 році було оголошено про конкурс на найкращий проект нового герба. Переможець також повинен був отримати грошову премію, що неабияк мотивувало учасників. Умови конкурсу були дуже простими. Учасників не обмежували законами, певними фігурами чи символами, які повинні були б міститися на гербі. В 1993 році міська рада ухвалила проект Марчука, втім геральдичне товариство знайшло в ньому помилки. Роботу над основним варіантом не припиняли. В 1995 році проект Марчука із доповненнями затвердили. Тоді ж ухвалили рішення про офіційний прапор Івано-Франківська.  1 квітня символіка офіційно з’явилася  у всіх державних установах. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.