П’ятниця, 3 Травня, 2024

Займається науковим містечком, ІТ-кластером і популяризує науку серед дітей: історія франківки Ірини Дарвай

Івано-франківська науковиця Ірина Дарвай із дитинства захоплювалася технікою, замість звичних іграшок бавилася викрутками, розбирала на деталі праски та навіть ремонтувала радіо. У дорослому віці вона заснувала наукове містечко «Нова енергія», є виконавчою директоркою Івано-Франківського ІТ-кластера, наставницею для десятків юних талантів та однією з найяскравіших представників наукового кола регіону. Звідки у Ірини Дарвай такі поривання до техніки, чого саме вона прагне навчити своїх дітей  та як їй вдалося втілити в життя унікальні ініціативи – пишемо далі на frankivsk-future.com.ua.

Наука й техніка як справжнє покликання

Цікаво, що в родині Ірина Дарвай стала першою, хто обрав технічну спеціальність. Направив на це русло, як каже науковиця, її вчитель математики. Сім’я, хоч не була знайомою із технічними науками, та у виборі підтримала. Ірина розповідає, що технічні науки стали її покликанням, справжньою любов’ю. Вона поступила на навчання до Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу на спеціальність «Прилади і системи неруйнівного контролю», передає «Суспільне».

Фото: suspilne.media

Ірина Дарвай каже, що їй завжди було до вподоби те, чим займалася. Любов до техніки, точних наук та програмування їй вдалося прищепити і своїй донечці Віталіні Карпаш. Своїм прикладом вона спонукала дитину не боятися братися за технічний фах. Донька науоквиці теж є прикладом того, що дівчата не тільки полюбляють гратися машинками та ляльками, але і створювати їх. Маленька Віталіна чудово розбирається із технікою, конструює її, збирає міні-транспорт.

До прикладу, юна винахідниця власноруч спорудила паркову машинку. Прототип вона знайшла у зошиті та зробила все. Займається технікою та наукою дівчинка змалечку. Ще із початкових класів дитина відвідувала гуртки із програмування, курси робототехніки та хімії. А крім цього, активно вчить англійську, співає, грає на фортепіано та малює. Дівчинка уже сама придумує ідеї винаходів. Наприклад, хоче створити годинник для незрячих людей, котрий допомагатиме безпечно рухатися. Коли він бачитиме перепону – вібруватиме. 

Фото: suspilne.media

«Нова енергія» та ІТ-кластер

Ірина Дарвай активно займається популяризацією науки серед дітей. Вона стала співзасновницею наукового містечка «Нова енергія». Це такий центр при університеті, де діти вивчають програмування, хімію та фізику, вправляються у робототехніці, досліджують природні явища. За допомогою сучасних приладів та при талановитому наставництві діти вивчають фізико-технічні процеси, пробують створювати власні винаходи. 

Головна особливість наукового містечка «Нова енергії» – це навчання у формі ігор, інтерактиву та досліджень. «Нова енергія» також відкрила центр промоції науки та започаткувала освітню програму «Дівчата STEM». Цей проєкт покликаний популяризувати технічні науки серед школярок та руйнувати стереотипи про жінок в науці. 

Фото: facebook/ Iryna Darvai

Зі слів Ірини Дарвай, із кожним роком цікавість дівчат до техніки і точних наук тільки зростає. Якщо на початку освітньої програми вони становили 16% учасників, то згодом ця цифра виросла до 22%. Ірина Дарвай намагається продемонструвати успішний приклад того, що наука і техніка може бути неабияк цікавою, нею професійно може займатися будь-яка активна людина, незалежно від віку чи статі. 

Франківська науковиця встигає ініціювати і проводити різноманітні освітні програми для дітей та молодих спеціалістів. Окрім наукового містечка «Нова Енергія», Ірина займається популяризацією і розвитком ІТ-технологій. У ролі виконавчої директорки місцевого ІТ-кластеру вона виступає на різноманітних форумах та освітніх проєктах.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.