Четвер, 25 Квітня, 2024

Що ви не знали про палац Потоцьких в Івано-Франківську

В місті Івано-Франківськ по вулиці Госпітальній, знаходиться старовинний палац Потоцьких, який протягом чотирьох століть милує око мешканців та гостей міста. Ця загадкова споруда водночас приваблює і відлякує людей. І це не дивно. Приваблювати людей до себе палац Потоцьких може завдяки своєму загадковому вигляду, який зберігся аж до нашого часу. Крім того, не менш цікавою є історія старовинного палацу, яка приховує у собі незабутню романтику, шляхетність, гонор і патріотизм. Водночас палац Потоцьких, який знаходиться в Івано-Франківську, може навіть відлякувати. Адже деякий час маєток пустував і не доглядався. На це теж є свої причини. Коротко кажучи, про палац Потоцьких можна написати цілі наукові праці, які б не помістились в одному томі книжок. Але не варто далеко йти і шукати багато інформації про Франківський палац Потоцьких в різних джерелах з інтернету чи історичних праць міста. Про найцікавіше з історії легендарного палацу розповість frankivsk-future.com.ua

Засновники палацу у Станіславові

Це сталося у тисяча шістсот сімдесятих роках (в сімнадцятому столітті), коли Галицькі землі входили до складу Речі Посполитої (польської держави). Вперше на місці, де зараз знаходиться вулиця госпітальна, було зведено великий маєток для родини польських шляхтичів. Звести тут будинок для своєї родини вирішив Андрій Потоцький, відомий польський гетьман і краківський каштелян. На той час, рід польських магнатів Потоцьких був одним з найзаможніших і найшановніших у своїй державі та поза її межами. Тому недивно, що Андрій Потоцький, керуючись своїми амбіціями, спорудив на тому місті відповідний будинок. Про велич збудованого маєтку свідчать відгуки іноземних мандрівників, яким на очі одразу попадав новий будинок родини Потоцьких. 

Відгуки про новий замок Андрія Потоцького

Ось наприклад, один мандрівник з Фрисландії, Ульріх фон Вердум описав побачений ним палац такими словами: «Замок, у якому він сам зараз живе, також лише дерев’яний, але вже завезено балки, цеглу й кам’яні плити для іншого замку, важкої будівлі, що має звестися в південно-східному кінці міста. Воєвода хоче забезпечити його вежами та іншими укріпленнями, як цитадель».

Іншим гостем Андрія Потоцького став дворянин, довірене обличчя Польського короля Яна Франциска Далейрака ІІІ. Цей дворянин також не менш цікаво висловився про побачений ним замок у Станіславові: «Має він величний палац, збудований гарно й декоративно з каменю. Ринок, доми, мешканці й арсенал відзначаються над всі інші міста Руси… Роблячи висновок з одягу чоловіків і жінок, не менше також з частих ярмарків, які щодо багатства й різноманітності товарів не поступалися ярмаркам у Львові та Варшаві, можна б назвати Станіславів серцем королівства, хоч його околиця зовсім знищена».

Такі відгуки свідчать про те, що ми насправді мало знаєм про справжній вигляд палацу за часу його засновників. Скоріш за все, більше інформації можна знайти про самих засновників палацу і його подальших власників.

Як заснували місто Станіславів (Івано-Франківськ)

До слова, якщо говорити про заснування міста Івано-Франківська (тодішній Станіславів). Існує версія, що це місто, яке існує уже більше триста років, заснував родич Андрія Потоцького, великий гетьман, Ревер Потоцький. Про це існують, навіть легенди. За версією однієї з легенд, гетьман Ревер Потоцький окреслював територію майбутнього Станіславова (тепер Івано-Франківськ) за допомогою плуга. Кажуть, що ця легенда опирається на ідею Кампанелли П’єтра Скамоцці, відомого утопіста того часу. Над проєктом міста-фортеці гетьмана Потоцького працював архітектор, Франсуа Корасіні. В результаті, у нього вийшло місто-фортеця, яке повністю відповідало тогочасній ідеї Кампанелли: центром став квадрат (площа Ринок), осередком міста була ратуша-магістрат, з різних боків були розташовані церкви різних релігійних громад, а з боку облаштували саму резиденцію (палац) Потоцьких. Таким чином було доведено демократичну структуру фортеці-міста, яке облаштували Потоцькі.

Трішки про походження назви міста

Якщо говорити про ім’я міста, то тут теж думки знавців розходяться. Дехто вважає, що місто назвали в честь сина Андрія Потоцького і внука Ревери, якого звали Станіслав. Але не всі з цим погоджуються, бо вважають, що це надто велика честь для малого Потоцького. Скоріш за все, місто Станіслав (тепер Івано-Франківськ) назвали в честь польського юнака Станіслава Костки, який помер у п’ятнадцять років від хвороби. Але це вже інша історія.

Шановні гості резиденції

Хоча родина гетьмана Андрія Потоцького володіла великою кількістю земель, вони воліли більшість свого часу проводити у своєму маєтку в Станіславові. Саме тут вони приймали багатьох шанованих та високих гостей.

Документи, які збереглися до нашого часу, свідчать про те, що саме в цьому палаці побував майбутній король Польщі, Ян Собєський.

У 1720-х роках в палаці Потоцьких побувала Анна Орлик, дружина відомого нам засновника першої енциклопедії на українській мові, Пилипа Орлика. Деякий час вона, навіть проживала у палаці.

Помпезний похорон

А у 1751-му році помер Юзеф Потоцький, який став відомим тим, що сприяв найбільшому процвітанню міста Станіславова. Саме на його похорон з’їхалося велика і багате панство. Тоді, напевно, був час, коли резиденція Потоцьких зазнала великого напливу гостей. Похорон Юзефа Потоцького справді був дуже помпезним дійством. Інформація про те, яким був похорон стала відомою завдяки даним, які опублікував відомий краєзнавець, Володимир Полєк. На похороні були присутня велика кількість духовенства і панства. Він тривав аж чотири дні. Деякі гості, котрі приїхали з далеких країв, залишилися навіть на три місяці, щоб погостювати у родині Потоцьких.

Наступний великий з’їзд гостей до резиденції Потоцьких відбувся у 1783-му році. Туди приїхав Йосиф ІІ, який на той час був австрійський імператором. З цієї нагоди до палацу з’їхалася ціла родина Потоцьких.

Сумна втрата маєтку

Під кінець вісімнадцятого століття, в історії міста Станіславова почався австрійський період. Варто зазначити, що під владу Австрії, Галицькі землі остаточно перейшли у 1772-му році. Тоді останнім власником палацу став Прот Потоцький. Проте йому, на жаль, не вдалося зберегти резиденцію для своїх нащадків. Кажуть, що Прот Потоцький захоплювався ризикованими фінансовими операції, через що і втратив дорогоцінний маєток. В результаті, маєток родини Потоцьких у Станіславові перейшов до рук австрійської влади. Австрійці облаштували на території колишнього палацу військовий госпіталь.

Про лікарню на місці колишньої резиденції Потоцьких

Минуло аж пів століття, як на місті колишнього воєнного госпіталю, де був палац Потоцьких, звели лікарню для цивільних. А хворих на той час лікували у цікавий спосіб.

Якщо людина була заможною, то до його дому викликали лікаря, який міг перевірити стан хворого і призначити відповідне лікування. А потім за хворим доглядали його домашні або слуги. Лікар міг час від часу навідуватися до такого хворого, щоб перевірити певні зміни в його стані здоров’я.

А люди з незаможних чи бідних сімей лікувалися при церквах. Саме у вісімнадцятому столітті в Станіславові заснували перший шпиталь. Засновниками такого госпіталю стали єзуїти. Для лікування бідних людей було облаштовано будинок, у якому певний період проживали хворі. В такому будинку також була кімната для монаха-аптекаря, який надавав швидку медичну допомогу для хворих.  Кажуть, що єзуїти були кращими лікарями того часу. А хто ж утримував госпіталь для бідних людей? Кошти на лікування незаможних людей давав священник. І це не дивно, адже він вважався найбагатшою людиною в місті.

На місці колишньої резиденції родини Потоцьких утворився повноцінний шпиталь для військових. Цікаво, що цей шпиталь вважається одним із найдавніших лікарень на цілу Європу. І звичайно, що колишній палац зовсім не відповідав лікарняним вимогам. Тому австрійці почали перебудовувати маєток для того, щоб зробити там повноцінний військовий госпіталь. І недивно, що ми майже не знаємо як насправді виглядав замок, який ще у сімнадцятому столітті спорудив для своєї родини Андрій Потоцький.

Напевно, дізнавшись трохи більше про цікаву історію легендарного палацу, кожному з нас хотілося побачити хоча б малі елементи того, що зберіглося від палацу Потоцьких аж до нашого часу. Можливо, це старовинні ворота, на яких стоять дві скульптури лицарів, які наче сторожать вхід у резиденцію? На жаль, ні. Сьогодні фахівці у сфері архітектури стверджують, що такі скульптури є типовими для військової архітектури часів дев’ятнадцятого століття.

Хоча нам дуже б хотілося побачити реальний вигляд колишнього замку, який повністю не зберігся, але від цього не потрібно засмучуватися. Адже старовинна пам’ятка архітектури все одно зберіглася до нашого часу. І це також інша епоха, інша історія. Щоправда елементи колишньої фортеці таки збереглися на подвір’ях шпиталю. Наприклад, підвал одного з медичних корпусів модна вважати частиною колишньої резиденції Потоцьких. За словами фахівців, про це свідчить дуже стара кам’яниста кладка.

Замок за часі радянської влади

Коли до влади прийшов радянський союз, приміщення колишнього шпиталю залишалося лікарнею для важкохворих. Тепер госпіталь мав дещо іншу назву: «Івано-Франківський гарнізонний госпіталь». Тепер тут працювали військові лікарі, які лікували важко ранених і хворих солдатів та офіцерів. Але цей госпіталь не профункціонував і половини року, як усі лікарі та хворі залишили цю територію.

Територія палацу у приватного власника

Потім територія госпіталю перейшла до рук приватного власника. Але тривалий час палац Потоцьких залишався закритим і до нього не можливо було потрапити. Хіба що, з цікавістю зазирати з-за огорожі, бажаючи дізнатися, чи там щось діється.

Комусь таки вдавалося потрапити у середину колишнього замку, шпиталю та госпіталю. Блукаючи коридорами і залами можна було побачити наслідки пережитків минулого: багряний колір на стінах актового залу, шприци і лікарства, які розкидані де-не-де, а також пожовклі радянські газети, якими обстелена підлога і ще той старий одяг, який залишили військові. Усе це більше нагадуватиме історію старого госпіталю за часів радянської влади, а не палацу Потоцьких, про який українці так мало знають.

Можливо більше інформації про історію колишнього замку, який спорудив для своєї родини Андрій Потоцький, поміщена в польських та австрійських архівах. Та на жаль, українцям до них, поки що, не дістатися. Є надія, що колись ця історія таки стане відома громаді, завдяки людям, які її розголосять. А шанси на це збільшуються від тоді, як палац перейшов у державну власність місцевої влади Івано-Франківська.

Нове життя колишнього палацу Потоцьких

Від тоді, як територія палацу Потоцьких перейшла у власність Івано-Франківської обласної ради, тут відбулися певні ремонтні роботи і оновлення. Наприклад, у 2010-му році було відреставровані підвальні приміщення палацу. Після цього на його території щороку проходять різні фестивалі і мистецькі заходи міста Івано-Франківська. На сьогоднішній день територія палацу Потоцьких вважається мистецьким простором і арт-галереєю.

На території колишньої резиденції Потоцьких щороку проводять різні концерти і фестивалі. Наприклад, тут провели відомий фестиваль «Свято ковалів», який тривав протягом трьох днів. А нещодавно, в січні місяці цього року саме тут було побито рекорд України з масового трембітання.

Зараз в інтернеті можна віднайти сайти, які одразу показують афішу концертів чи визначних подій, які проходитимуть на території палацу Потоцьких в Івано-Франківську і купити собі квиток на подію, яка вас найбільше цікавитиме. 

Крім того, раніше говорили про те, що на території палацу планують створити великий музейний комплекс. Можливо, саме цього слід очікувати Франківчанам і гостям нашого міста.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.