Вівторок, 28 Травня, 2024

Як на Франківщині реставруватимуть Пнівський замок – пам’ятку XVI століття

Нещодавно Пнівський замок, що на Прикарпатті, відвідала румунська делегація, що бере участь у проєкті “Об’єднані спадщиною: збереження історичного спадку фортеці Пнів в Україні та Ардуд в Румунії”. Це грантова програма, в якій бере участь туристична асоціація Франківщинм спільно із торгово-промисловою палатою Сату-Маре. Більшу частину грошей проєкту надає Європейський Союз, інформують «Вікна». Його метою є збереження двох замкових споруд. Зокрема, Пнівської фортеці, що біля міста Надвірної. Розповідаємо про величне минуле цієї споруди та шанс на реставрацію чи принаймні збереження. Далі на «frankivsk-future».

Історія Пнівської фортеці: звитяги і руйнування

Фортеця у селі Пнів, що в Надвірнянському районі, спорудили у другій половині 16 століття. Фундаторами стали феодали Куропатви. Ця твердиня на Прикарпатті відігравала важливу роль форт-посту у численних бойових діях. Найбільш вагому, зокрема, під час турецько-польських війн 17 століття. 

За своєю побудовою – це своєрідний неправильний п’ятикутник. Стіни були муровані товщиною до 1,8 метра. На кутах замку розміщувалися сторожові вежі. А також були бійниці – в’їзна і кутова. Вежі розмістили так, що оглядовий кут для оборонців був досить широким. Вперше фортеця зазнала пошкоджень у 1621 році. Тоді загін опришків захопив замок. А період національно-визвольних змагань став етапом суттєвих руйнувань замку. Тоді споруду брали повстанці Семена Височана, а згодом пробували це зробити турки. 

У 18 столітті фортецею заволоділа Австрійська імперія. Замок віддавали в оренду з рук в руки. З тих пір він почав занепадати. До наших днів він лишається цікавою пам’яткою, пише «karpaty-info».

Під Пнівською фортецею були побудовані підземні ходи. Існують версії, що один шлях вів до вежі у парку міста Надвірної. Ще один – до Манявського скита, проте це важко уявляється дослідниками, адже відстань туди понад 30 кілометрів. Що точно відомо, то це існування підземних приміщень Пнівського замку.

Шанс на туристичне майбутнє

Цьогоріч Пнівський замок бере участь у грантовому проєкті спільно з румунською фортецею Ардуд. Основна мета – розвиток тут туризму. Загальна сума проєкту складає понад 16 мільйонів 650 тисяч гривень. Більшість грошей фінансує Європейський Союз, ще частину – місцеві бюджети. 

В рамках програми передбачається виготовити документацію на пам’ятку, відповідні звіти про георадарні дослідження, моделювання фортеці у 3D. Далі планується документація щодо збереження пам’ятки, укріплення і захисту. А також архітектурне планування, ландшафтний дизайн і план управління Пнівським замком. 

Ці речі повинні сприяти збереженню фортеці і унеможливленню подальшого руйнування. Окрім того, закладається великий базис для туристичних проєктів, проведення тут різноманітних фестивалів, науково-освітніх заходів, передає «Галичина». Начальник відділу туризму Івано-Франківської ОДА Віталій Передерко каже, що Пнівський замок підвищить конкурентоспроможність Надвірнянського району у сфері “замкового” туризму. За його словами, через те, що на Франківщині фортеці збереглися тільки у напівзруйнованому становищі, область у цьому плані не може зрівнятися з Львівщиною чи Тернопільщиною. Тому розумним рішенням тут є консервація пам’яток.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.