Четвер, 28 Березня, 2024

Історія лікарень Івано-Франківська

Івано-Франківськ хоч і маленьке місто, втім має доволі велику історію. Не менш цікавим є й створення у місті медичних закладів. Вони також мають власні особливості, які були зумовлені як географічним розміщенням, так і політичним становищем у країні, пише frankivsk-future.com.ua

Міська клінічна лікарня №1

Понад півстоліття  тому в Івано-Франківську (а тоді це ще був Станіслав) відкрили медичний заклад. Він  запрацював 10 травня 1945 року, якраз після закінчення військових дій. Хоч війна й вплинула на розвиток міста, та все ж саме після її закінчення розпочалася відбудова та відкриття нових закладів. Це стосувалося не тільки лікарень, але й шкіл та ліцеїв. Саме у приміщенні старої школи й відкрили міську лікарню №1. Це була вулиця Матейки, 34 – майже центр самої вулиці. Та й вона сама знаходиться в центрі Івано-Франківська. З’єднує вулиці Чорновола та Коновальця. Це така собі невелика затишна сімейна вуличка. Тому відкриття лікувального закладу тут було дуже вдалим: хворі могли б лікуватися в спокої, без метушні, яка була на центральних вулицях. 

Спочатку це не була повноцінна лікарня. Радше клініка на базі франківського університету. Та й саме її відкриття перш за все було пов’язане із відкриттям місцевого медуніверситету. Звісно, спочатку – це була медична академія. Статус “університету” заклад освіти отримав пізніше. У лікарні не тільки лікували франківців, але й проводили наукову роботу, а студенти мали змогу на практиці відточувати отриманні знання. У 1971 році на базі медичного закладу було відкрито травматологічний кабінет, а у 1987 році травматологічну службу. Також, додалися нові відділення, зокрема гастроентерологічне. У 1992 році поліклініка відділилася від закладу в окрему установу. 

У 21 столітті у міській лікарні розгорнуто близько 280 ліжок. Є п’ять відділень в яких працює понад 400 працівників. 

Обласна клінічна лікарня

Івано-Франківську обласну лікарню було засновано у 1949 році. З кожним роком заклад розвивався. Одним із етапів було отримання вищої категорії у 1998 році. Знаходиться медичний заклад доволі далеко від центру міста, у мікрорайоні Пасічна. Іноді, через затори, туди буває важко добиратися. З післявоєнного періоду у лікарні відкрилося декілька нових відділень та почала працювати велика кількість кваліфікаційних лікарів. Вони також мають не менш цікаву історію. Наприклад, головний лікар закладу є Заслуженим лікарем України. Він народився у 1974 році, у родині медиків. У 1995 році закінчив місцеву медичну академію і з того часу працював у медичній сфері. Спочатку пройшов інтернатуру як стоматолог, захистив кандидатську. Очолив колектив обласної лікарні у 2008 році. Статус “заслуженого” Грищук Остап отримав у 2016 році. Саме завдяки кваліфікованим фахівцям медичний заклад розвивається та має змогу впроваджувати нові проекти. Наприклад, стрімко розвивалася кардіохірургія. Саме в обласній лікарні провели першу операцію на відкритому серці. Вдосконалювалися також діагностичні служби. Якщо порівняти лікарню у 20 та 21 століттях – одразу буде помітно який історичний шлях вона пройшла. Лікарня приймала пацієнтів із усієї Івано-Франківської області. 

Обласна дитяча лікарня

У Станіславі дитячу лікарню було відкрито у 1962 році. Тоді в ній було 300 ліжок. Загалом, історія медичних закладів всієї Івано-Франківщини була нелегкою. До часу, поки західна Україна не об’єдналася із Українською республікою, дитяча смертність була великою. У часи Другої світової війни у Станіславі була всього лише одна лікарня, в якій лікували дітей. Там було 30 ліжок та працювало всього троє лікарів. Друга світова війна також не пройшла повз педіатричну службу. Через руйнації, медичні заклади відкривали у будівлях, які не були для цього призначені. В районних центрах дитячих лікарень не було. В Івано-Франківську дитяча лікарня спочатку була на окраїні. Таке розташування не було дуже зручним, тому її перенесли ближче до центру. Загалом, до 1959 року було тільки дві лікарні, які спеціалізувалися саме на дітях. Замість відкриття окремих закладів, просто робили дитячі палати у дорослих лікарнях. Тоді, у 1962 році, було прийнято рішення та відкрито окрему дитячу лікарню. Вона була багатопрофільною та налічувала сім відділень. Основний корпус знаходився на вулиці Дудагіна, недалеко від вулиці Коновальця. У 1963 році тут лікували 96 лікарів. з кожним роком медичний персонал збільшувався і заклад зміг приймати більшу кількість пацієнтів. Загалом, лікарня надавала допомогу багатьом тисячам дітей за рік. Наприклад, у 1964 це були 4886 дітей.

 В 1972 році  обласна дитяча лікарня виросла в об’ємі. Тепер у ній розміщувалося 390 ліжок, а допомога надавалася у 8 відділеннях. Через п’ять років почала функціонувати дитяча реанімація.  Протягом 80-тих років 20 століття у обласній лікарні добудували нові корпуси. Також, провели реконструкцію й старих приміщень. Поки проводилися ремонтні та будівельні роботи, заклад перенесли на базу психлікарні. В 1984 році обласна лікарня змогла повернутися вже в оновлені будівлі. Звання “Лікарня, доброзичлива до дитини” лікарня отримала у 2007 році. Саме обласна лікарня стала першою в Україні, яка отримала таке Міжнародне звання. 

Міський перинатальний центр

Місто Станіславів дуже потребувало родильного будинку. Саме тому для його облаштування влада міста виділила будинок на вулиці Чорновола (тоді це була вулиця Пушкіна). У 1946 році в місті відкрили повноцінний пологовий. Він знаходився в невеликій будівлі, саме тому, у 1971 році, до нього добудували новий корпус. У 1980 та 1989 – ще два. Це акушерський та гінекологічний корпуси. З часом, у центрі з’явилася жіноча консультація №2 та №3. У 1997 році на базі міського центру було утворено обласний. У 2017 році “пологовий будинок” перетворили на “перинатальний центр”. Як і кожна лікарня, пологовий має довгу історію. Політична та економічна ситуація завжди впливала на розвиток медицини. Втім, попри всі труднощі, кожного року  у перинатальному центрі  з’являлося на світ дуже багато малюків. Адже найголовніша місія франківських лікарень – рятувати життя та допомагати з’являтися на світ новим  франківцям.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.