Неділя, 28 Квітня, 2024

Історія франківських інженерів, які створили мобільну мережу моніторингу повітря

Громадська мережа станцій моніторингу якості повітря діє у різних куточках України. З її допомогою будь-яка людина може стежити за забрудненням повітря у своєму чи сусідньому населеному пункті. Достатньо всього лише переглянути інформацію у мобільному додатку чи на веб-платформі. Таку мережу створила група івано-франківських екоактивстів. Це невелика спільнота інженерів та програмістів під назвою Ecocity. Вони впроваджують соціальні та екологічні проєкти, пише frankivsk-future.com.ua.

Як працює мережа моніторингу якості повітря?

Мобільні станції громадського моніторингу якості повітря розробники створили за підтримки проєкту «Чисте повітря України» та неурядової організації із Чехії «Арніка». Станція носить назву «Sapphire-32». Це прилад, якому не потрібна статична фіксація, він може цілодобово проводити оцінку якості повітря. Моніторинг може відбуватися у будь-якому місці, він визначає понад 15 різних параметрів. Зі слів розробників, така інноваційна станція є ще однією сходинкою до нового рівня незалежної оцінки забруднення повітря. 

Фото: eco-city.org.ua

Мобільні станції автори проєкту розмістили в різних містах України. В одному Івано-Франківську їх налічується близько десяти. Станції стежать за якістю повітря, визначаючи дані 15 показників. Зокрема, рівень чадного газу, дрібнодисперсного пилу, вуглекислого газу, приземного озону, сірчастого ангідриду, формальдегіду, діоксиду нітрогену тощо. Крім цього, мобільні станції мають змогу вивчати рівень фізичного забруднення повітря, радіаційного фону та шумового забруднення.

Мобільні станції обладнані електронним табло. Воно і показує рівні забруднення навіть без доступу до інтернету. Вищезгадані показники висвітлюють у реальному часі, програма надсилає їх на сервер. Побачити рівень забруднення повітря із будь-якого місця України, де обладнана мобільна станція, можна на офіційній платформі проєкту Ecocity, а також за допомогою мобільного додатку, який створили розробники. Перші станції автор проєкту презентували у 2020 році. Їх передали до Запоріжжя, Дніпра, Кривого рогу, Харкова та Краматорська. Зараз же громадська мережа моніторингу якості повітря охоплює сотні локацій майже в усіх областях країни.

Фото: eco-city.org.ua

Хто працює у команді Ecocity?

Куратором проєкту є франківський підприємець, інженер та розробник Олексй Трелевсьий. Він активно займається освітніми проєктами для дітей. Зокрема, «Дитячою 3D-лабораторією» та робототехнікою. Зі слів Олексія, діти повинні мати доступ до інноваційних технологій, а жителі країни – до прозорої інформації про довкілля.  Наставником молодих спеціалістів, котрі залучені до програми громадсього моніторингу повітря є Олександр Аронець. Він є багаторічним оргнізатором безкоштовних гуртків із робототехніки Ардуіно. Саме Олександр навчав молодих розробників. Своїми вихованцями, каже, пишається. Адже завдяки талановитій ініціативі, українці можуть отримувати докладну інформацію про екологію свого міста. 

Наймолодший учасник команди – Дмитро Обухов. Співавтором проєкту він став у 15-річному віці. Дмитро займається програмуванням станцій моніторингу, розробляє підтримку для сенсорів приладів, удосконалює прошивку та виявляє помилки. Крім цього, діяльність Дмитра охоплює технології нейронних мереж та аналіз великих масивів інформації. Технічну частину проєкту курує Богдан Фіцак. За його словами, такий проєкт це не тільки можливіть реалізувати свої вміння, але і бути корисним для суспільства. У технічному підрозділі також працює Андрій Крохмалюк, а веб-розробником у проєкті Ecocity є Валентин Сорока.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.