Вівторок, 28 Травня, 2024

Прикарпатське місто Бурштин – історія в пів тисячоліття

Кожне місто має власну історію. Деякі населені пункти з’явилися дуже давно, деякі – тільки декілька століть назад. Бурштин належить до тих міст, які мають історію довжиною в понад пів тисячоліття, пише frankivsk-future.com.ua.

Легенда про намисто

Письмова згадка про поселення, яке стало попередником самого Бурштина, з’явилося ще в 1436 році. За іншими даними ця згадка датується 1554 роком. Тоді воно мало назву Нове село. Й досі історики сперечаються про походження назви “Бурштин”. Саме тому є аж п’ять основних версій походження цієї назви. Одна із них пов’язана саме із камінням бурштин. 

Є багато легенд в яких розповідається про заснування міста. Назва – завжди велике джерело інформації. Адже в давнину багато назв були пов’язані із процесами в населеному пункті. Саме тому в легендах іноді є частка правди. У більшості випадків підґрунтям для легенди ставала справжня історія. Однак, передаючись з покоління в покоління, інформація викривлювалася так, що могла зовсім не відповідати першоджерелу. 

В одній популярній легенді про Бурштин розповідається про молоду княжну. Під час полювання, коня дівчини щось злякало і він кинувся навтьоки. Скакун поніс її в густий ліс. Княжну знайшли та врятували, однак її бурштинове намисто загубилося. Батько дівчини сповістив всіх: хто знайде намисто – стане чоловік його дочки! Багато людей тоді шукало намисто, однак все було марно.. Назвали те лісове урочище Бурштиновим. Науковці вважають, що саме від урочища перейняло назву поселення.

Історія міста

В 16 столітті містом володів Скарбек. Він був польським шляхтичем. В 1630 році воно перейшло до Яблонського. Під час свої історії Бурштин пережив дуже багато. Неодноразово на нього нападали турки та татари. Під час таких набігів місто зазнавало чималих руйнацій. У 18 столітті місцеві жителі підтримали опришків. У 19 столітті – в Буртині розпочався національний підйом. В цей період у місті жив та працював син відомого композитора Моцарта Франц Моцарт. Представник австрійського цісаря, який проживав у Бурштині, запросив Франца навчати його дітей музики. Той пропозицію прийняв і переїхав сюди. Загалом, на Прикарпатті Франц Моцарт прожив небагато часу і активно подорожував Україною.

У 19 столітті місто почало активно розвиватися. Вже в другій половині століття мало свою печатку з гербом, на якому був зображений сокіл. Декілька десятків років Бурштин був центром Бурштинового повіту. В 1866 році через місто пройшов перший потяг. Це був напрямок Львів-Чернівці. Період Другої світової війни був непростим для міста. Гітлерівці окупували його на чотири роки. Відбудову міста розпочали вже у повоєнний час. Тоді ж було введено в експлуатацію Бурштинську електростанцію. З 1993 року Бурштин отримав статус міста. 

У 2010 році Бурштин увійшов до списку найбільш забруднених міст в Україні. Там він посів третє місце. Саме Бурштинська ТЕС є найбільшим забруднювачем міста. 

Бурштин має історію довжиною в пів тисячоліття. В його околицях  стародавні кургани, а дослідники знаходять знаряддя доби бронзи, що робить місто цікавим не тільки для туристів, але й для істориків та науковців. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.