Субота, 18 Травня, 2024

Історія двох сусідніх вулиць: про Тринітарську і Старозамкову

В центральній частині Івано-Франківська є багато цікавих вулиць. Одні місцини є дуже давніми та існують ще з початку заснування Станиславова (як раніше називали Івано-Франківськ). Інші ж вулиці з’явилися впродовж ХІХ-ХХ століть, а деякі – за наших днів. Незважаючи на те, якими давніми чи сучасними є вулиці нашого міста, можна сміливо стверджувати, що кожна з них по-своєму унікальна і неповторна. Не винятком є дві центральні вулиці – Тринітарська і Старозамкова, які знаходяться поряд одна від одної. Саме про ці дві вулиці далі піде мова, пише «frankivsk-future».

Вулиця Тринітарська  

Вулиця Тринітарська вважається однією з найменших і найвужчих в Івано-Франківську, а, отже, вона не дуже помітна серед великого різноманіття історичних пам’ятків та закладів в центральній частині міста. При забудові цієї вулички розрахували можливість проїзду транспорту, зокрема брички, яку тягали коні. Тринітарська знаходиться поряд історичним серцем Франківська – площею Ринок. Вона простягається від вулиці Галицької до вулиці Шеремети. Цікаво, що ця невелика вулиця по суті є ровесницею нашого міста. 

Вулиця Тринітарська спочатку називалася Жидівською. Таку назву вона отримала через те, що власники міста вирішили виділити окрему ділянку для поселення євреїв на північній частині від Ринкової площі. Але після того, як в Станиславові побудували палац Потоцьких і монастир чернечого ордену тринітарів, який знаходився поряд з вулицею Жидівською, євреїв переселили на південну частину від Ринкової площі. Вулицю Жидівську перейменували на Тринітарську лише наприкінці XVIII століття в пам’ять про монастир тринітарів, який проіснував з 1690 до 1774 року. Як відомо, з 1786 року будівлю монастиря використовував окружний суд. В приміщенні також діяла тюрма. 

За радянських часів вулиця носила назву Колгоспна. У 1993 році їй повернули історичну назву Тринітарська. Біля цієї вулиці діяв продуктовий ринок, який закрили після відкриття центрального ринку. 

До наших днів невелика частина вулиці Тринітарської зберегла середньовічний колорит. Деякі будинки стоять тут ще від ХІХ століття, а початок вулиці забудований сучасними торговими центрами. 

Вулиця Старозамкова 

Ще одна найкоротша вулиця міста. Вона розташована в центральній частині міста між площею Ринок і палацом Потоцьких. На Старозамковій можна побачити лише два будинки, один з яких належить сусідній вулиці. 

До радянських часів цієї вулиці не існувало. Раніше на місці речового ринку, який досі діє в Івано-Франківську, сформувалася Тринітарська площа. Два будинки (№ 1 і 2а), що стоять на вулиці Старозамковій, виходять фасадами саме на цю площу. Ці споруди є важливими історичними пам’ятками архітектури для міста. 

Будинок № 1 – колишній монастир тринітарів, який пізніше використовували за іншим призначенням. Сьогодні в будинку знаходяться різні торгові заклади та офісні приміщення. 

Будинок № 2а побудували у 1842 році як приватну кам’яницю. Певний час його орендувала окружна адміністрація, тому ця будівля відігравала важливе значення в політичному житті Станиславова. З 1892 року до радянських часів цю кам’яницю використовувала державна вчительська семінарія. 

Нинішню назву вулиця отримала у 1945 році. Її назвали Старозамковою через те, що вона веде до старого Станіславського замку (палацу Потоцьких), який так і не встигли зробити повноцінною фортецею. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.