П’ятниця, 29 Березня, 2024

Палац, свинарник, психіатрична: про що розповідає давня садиба Рея на Прикарпатті?

В Рогатинському районі Івано-Франківської області уже більше десятиліття пустує пам’ятка архітектури національного значення – садиба Рея, яку звели наприкінці 19-го століття. Старовинна палацова споруда досі стоїть в занедбаному стані через відсутність фінансування, пише «frankivsk-future» з посиланням на «Суспільне».

Спочатку Українська православна церква Київського патріархату хотіла привести до ладу садибу Рея. Але у 2008-му році цю історичну споруду на аукціоні продали одному приватному підприємцю. 

Відомо, що садибу Рея в електричному стилі у дев’ятнадцятому столітті збудував львівський архітектор Юліан Захаревич. Сьогодні ця пам’ятка архітектури, яку до слова, звели у 1882-му році, зовсім не схожа на свій первозданний вигляд: напівзруйновані частини палацу, занедбані прилеглі території, порослі та висохлі ставки – все, що залишалося від садиби. 

Що пережила садиба Рея? 

Недовго простояла будівля у гарному стані, як з приходом радянської влади її почали використовувати буквально як свинарник. А в 1995-му році тут вирішили облаштувати психіатричну лікарню. Незадовго після цього садибу використовували студенти Рогатинського зооветеринарного комплексу. Потім на цьому місці був жіночий монастир. Наступного, 1996-го року палац знаходився у користуванні Української православної церкви Київського патріархату. Менш як через десять років після цього церква Київського патріархату стала власником цієї споруди. Проте, як тоді не намагалися відновити палац, його все ж таки продали приватному власнику. 

Голова Дегівської сільської ради Володимир Марунчак народився і виростав у селі Приозерне Рогатинського району. Ще будучи малим хлопцем, чоловік часто навідувався на екскурсії до садиби Рея. Каже, що на подвір’ї палацу раніше росло дерево – старовинний платан. Минуло кілька років відтоді, як цього дерева уже немає. За словами Володимира, у 2008-2009 роках на Рогатинщину приїжджав нащадок роду Реїв, Марцель Рей, який є праправнуком першого власника садиби. 

«Він хотів тут зробити центр міжнародних зв’язків діаспори. Я вважаю, що то була б перспектива для всього району. Але з якихось певних причин не змогли віддати. Але й він не хотів, щоб віддали. Хотів спільно із сільською чи районною адміністрацією зробити такий центр міжнародних зв’язків», – каже Володимир Марунчак.

Болить серце від того, що руйнується така пам’ятка архітектури

Десять років тому у палаці поміняли дах, тому що старий вже почав протікати. «Рідна» покрівля залишилася лише на одному шпилі, що на парадному вході. Голова Дегівської сільради зізнається, що йому дуже боляче дивитися, як руйнується така велична пам’ятка архітектури. Він не одноразово приходив до державних установ і просив про допомогу. Потім чоловік таки з’ясував, хто є теперішнім власником садиби Рея. Ним виявися англієць на ім’я Джеймс. Володимир зустрівся з ним у 2016-му році. 

«Він говорив, що до Євро-2012 хотів зробити тут готель міжнародного значення. Я його ще спитав: “Хто туди поїде, тут села?”. А він пояснив, що в цьому місці, де сходяться Тернопільська, Івано-Франківська та Львівська області, якраз в центрі, то якщо буде нанесено на карті – то поїдуть. Я, в принципі, згідний з тим. Якщо зробити прекрасно та ще й в такому будинку, то поїдуть. Згодом він пояснював, що не встиг, бо в нього наче в п’яти країнах готельний бізнес. І він не встигав до Євро-2012, а потім закинув ту справу», – розповів Володимир. 

До нашого часу збереглася навіть в’їзна брама цього старовинного об’єкту. Щоправда, більшість приміщень починають руйнуватися. До прикладу, частина вежі вже повалена. А у 1970-му році тут замурували в’їзну арку, оскільки планували тоді встановити пам’ятник Володимиру Леніну. 

Василь Романець, який з 1993-го по 2003-й роки працював начальником державного наукового-реставраційного управління Івано-Франківської області, каже, що після здобуття незалежності Українською державою, він разом зі своїми колегами домігся того, щоб в споруді більше не було психіатричної лікарні. Хотіли тут навчальний заклад облаштувати для майбутніх поколінь. Але таке рішення призвело до руйнування цінної пам’ятки архітектури. 

«Це було великою моєю помилкою, бо поки була лікарня – хоч якось зберігалося», – зізнається Василь Романець. 

Володимир Федорак, начальник управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської обласної державної адміністрації, пояснює, що поки садиба перебуває у приватній власності, проводити будь-які ремонтні роботи місцева влада не може. 

«Позиція Івано-Франківської облдержадміністрації і фахівців охорони культурної спадщини – такі об’єкти треба рятувати. Але якщо він перебуває в приватній власності, а не у державній – цим мають займатися відповідні структури», – говорить Федорак.

Наразі виставити садибу Рея на аукціон неможливо, оскільки будівля перебуває у приватній власності фізичної особи, підприємця. Але голова БФ «Спадщина.UA» Ганна Гаврилів каже, що вже як два місяці тривають перемовини щодо продажу та облаштування історичної споруди і прилеглої території. Труднощі переважно пов’язані з тим, що теперішній власник садиби перебуває і працює за кордоном та, на жаль, не може приїхати до України, щоб працювати з потенційними покупцями.

«Але власник згідний цей об’єкт продати комусь іншому, оскільки його плани, які він мав при купівлі, не справдилися. І зараз ми шукаємо покупця. Є потенційний – зараз ведуться переговори щодо ціни і обдумування, яким може бути застосування цього об’єкта, щоб він міг вижити і бути самоокупним», – зазначила Ганна Гаврилів. 

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.