П’ятниця, 19 Квітня, 2024

Найкрасивіші будинки Івано-Франківська

За свою історію місто Івано-Франківськ пережив немало. Був як розвиток, так і багато руйнувань. Перебудови, відновлення та реконструкції проводилися у місті майже кожне десятиліття. Мав Івано-Франківськ і власні епохи, які залишили не один слід в архітектурній складовій міста. Чого варта тільки “Велика пожежа”, через яку вигоріла більша частина дерев’яних будинків. Це посприяло тому, що на їх місці пізніше збудували нові, кам’яні будівлі, деякі з яких стали справжніми шедеврами. Івано-Франківськ славився своєю архітектурою та використанням нових технологій під час будівництва. З часом, через зміну влади, війни та різні баталії, будівлі знищувалися та будувалися нові. Втім, попри плин часу, у місті залишилося багато будівель, які свого часу можна було віднести до найкрасивіших. Вони стали знаковими будівлями минулого століття, пише frankivsk-future.com.ua.

Найстаріший будинок Івано-Франківська

1737 рік. Двоповерховий будинок на вулиці Галицькій, 14. Саме він став найстарішим житловим будинком у місті. Належав він до парафіяльного костелу. У народі отримав назву “будинок хворих та калік”. Тут старі люди, хворі, бійці чи жебраки могли попросити допомоги та отримати такий бажаний притулок. Але допомога була не безплатною. За отримане житло, вони мали прислуговувати при костелі. За різні часи тут жило від 10 до 20 осіб.  На першому поверсі будинку колись було похоронне бюро. Його обіцянки були дуже гучними – навіть бідним франківчанам обіцяли “елітне поховання”. Сам по собі будинок не мав великої кількості оздоблення, але став зразком добротної архітектури. Він був точним та автентичним. Був так званим причіпковим будинком. Колись в Європі була така традиція, яка передбачала тільки два вікна у будинку по фасаду і відповідно довге глибоке приміщення. А дах покривали колотим сланцем. Франківський будинок був прикладом “класичної” архітектури, адже красива архітектура минулого зазвичай входила до списку “традиційної”. 

Будинок “7-9”

Будинок з подвійною нумерацією знаходиться на вулиці Мазепи. Він – приклад віденського неокласицизму. Всі деталі та оздоблення було виконане дуже якісно, навіть імпозантно. Майже все збереглося хоча й потребувало реставрації. Будинок мав парадний центр та фронтон. Інформації про його будівництво збереглося дуже мало. У 1910 році власником був Абрагам Готтфрід. Кажуть, він збудував цей будинок на місці двох інших. Ф. Баян та Я. Кудельський могли бути архітекторами “імпозантних атлантів”.  Протягом багатьох років тут розміщувалося багато закладів. Це і перша міська “Просвіта”, і ресторан “Атлант”, назва якого теж вказувала на будівлю. Були тут і аптека з дитячою бібліотекою. У 21 столітті їх всіх замінили магазини. 

Кам’яниця на вулиці Незалежності

На вулиці Незалежності, 11 знаходиться дуже відома кам’яниця Гаусвальд. Він свого часу був другим п’ятиповерховим будинком, збудованим в Івано-Франківську. Належить до дуже красивих, навіть “люксових” будівель. Збудований був в австрійський період. Будівля мала усі зручності, а також чи не перший у місті ліфт. Замовником став Карл Гаусвальд – власник фірми металевих виробів та зброї. Тоді будівельники зводили будинок за найсучаснішими технологіями. Використовували залізобетонний каркас та  монолітні покриття. Були також знайдені залишки арт-деко. Заселитися жителі повинні були ще в 1913 році. Втім, власник самовільно добудував п’ятий поверх, тому магістрат відмовив у заселенні. Всередині будинок мав металеві поручні, мозаїчний бетон та плитку, а також автентичні світильники. У 1930 році у будинку була філія Львівського музичного університету. А також, на першому поверсі знаходилася торговельна фірма власника Карла Гаусвальда. 

Груба, але приваблива архітектура

В радянський період знайти красиві будівлі в Івано-Франківську було дуже важко. За часів СРСР їх зводили за типовими, майже однаковими проєктами. Індивідуальність знайти було дуже важко. Все ж, якщо спитати у знавців, то можна почути про висотку на Вічевому майдані. Це дев’ятиповерхова телефонна станція. ЇЇ привабливість якраз в її грубості. Вона зроблена з металу та бетону, панелей, які утворюють прямокутник. Він і завершує всю загальну композицію. Архітектурний ефект було досягнуто за допомогою мінімальних засобів. Таким чином, пошту впізнавали всі. Це унікальна споруда збудована у 1938 році. Краса її полягає у мінімалізмі та простоті. 

Австрійська дирекція залізниці

Івано-Франківськ знаходиться у дуже виграшному місці, завдяки якому він став центром австрійської дирекції залізниці. При цьому місто обійшло трьох претендентів.Саме Леон фон Білінський сказав своє останнє слово. У 1882 році, завдяки тому, що Івано-Франківськ став центром, було зведено будівлю дирекції. Архітектором став Ернст Баудіш. Стиль будівлі – еклектика. Своїм зовнішнім виглядом вона прикрашає місто та милує гостей та місцевих жителів. Дирекція залізниці займала будівлю до початку Першої світової війни. Потім тут був магістрат. Після Другої світової будівля стала приміщенням медуніверситету. У 21 столітті вона й досі вражає красою туристів та перехожих, адже знаходиться у самісінькому центрі. Не одноразово будівля ставала місцем для фотосесій. 

Костел Діви Марії

Костел Діви Марії – це найгарніший художній музей Івано-Франківська.  Він знаходиться у найстарішій будівлі міста. Комплекс був збудований у 17 столітті засновником міста. Саме Андрій Потоцький домігся, щоб церква стала колегією. Будівля збудована у стилі бароко. Також, вона має елементи ренесансу. У підземеллі є три крипти. Одна з них стала місцем поховання родини Потоцьких. Костел знаходиться на майдані Шептицького. Загалом, у ньому зберігається 15 тисяч експонатів. Серед них багато пам’яток барокової скульптури. Також, є твори І Труша, на честь якого названа одна із вулиці міста. Крім українських авторів, музей містить також картини поляків, німців та італійців, які творили у 18-20 століттях. Будівля красива не тільки зовні, але й всередині. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.