Субота, 18 Травня, 2024

ТОП-найвідоміших містичних місць Івано-Франківщини

Мабуть, кожен з нас колись чогось боявся. Павуків, собак, клоунів чи смерті. Та є страхи, які мають історичне підґрунтя. Одним з таких є страх, який ми відчуваємо у певному місці. Чи то легенди, якими оповиті такі краї, його провокують, чи й справді там є щось містичне і потойбічне. Україна має дуже довгу історію, протягом якої назбирався цілий список місць, від яких стає моторошно. Частину з них можна знайти на Івано-Франківщині, пише frankivsk-future.com.ua.

З кожним роком містичний туризм на Прикарпатті набирає обертів. Тих, хто сам готовий перевірити наявність привидів у закинутих будівлях, стає більше за тих, хто боїться страшних історій. Ми підготували для вас ТОП-найвідоміших містичних місць Івано-Франківської області, які точно  не залишать вас байдужими. 

  1. Озеро “Несамовите”

Високо в горах, серед вершин Українських Карпат, знаходиться озеро “Несамовите”. Розташоване вона на схилі гори Туркул, у масиві Чорногора, на висоті понад 1750 метрів. Утворилося озеро від дощів, талих снігів та підземних вод. Варто зазначити, що це озеро входить до списку “найвищих високогірних” у Карпатах. Лежить “Несамовите” у льодовиковій впадині. Воно не надто велике та неглибоке – всього 1,5 метра у найглибшому місці. Особливістю озера є те, що тут не живуть риби. Зустріти можна тільки жаб, серед яких види занесені в Червону книгу. Взимку озеро замерзає. На перший погляд, це звичайна водойма, але від почутих історій про неї стає дуже моторошно. 

Саме місце, де знаходиться “Несамовите”, містичне та таємниче, адже це гуцульський край. Як відомо, серед гуцулів було багато мольфарів, які зналися на магії. Та й сам народ мав багато містичних звичаїв та традицій.  За повір’ям, “Несамовитим” назвали озеро через те, що саме там утворюється погода. В його центрі народжується сильний дощ, вітер, град та гроза, які налітають на сусідні села та змітають все з ніг. Навіть влітку від такої погоди стає зимно. Ніби саме потойбіччя дихає холодом. Викликати дощ дуже просто. Достатньо тільки скупатися в “Несамовитому”, або кинути туди камінь. 

Ще за одним повір’ям, в центрі озера знаходиться “Око”, яке з’єднане із підземним морем доісторичних часів. Наявність моря вчені не довели, але гуцули мають збережені оповідки про персні, які вкидали в озеро, а знаходили на кам’яних брилах гір. 

  1. Бійна гора

Напевне, саме з горами пов’язано найбільше моторошних легенд та подій. Адже вони не вивчені повністю, мають довгу історію та побачили не одне покоління мандрівників. Бійна гора – давня назва Вовчинецької гори, яка знаходиться недалеко від Івано-Франківська. Про походження назви й досі сперечаються науковці. За однією з версій, так називатися вона стала через страшну битву між поляками та козаками. 

Чимало легенд переповідають і про саму гору. Одна з них розповідає про Великих людей, які жили на Бійній горі. Це був сильний та численний народ. Одного разу вони вирішили побудувати до неба сходи, щоб вигнати Бога, але майже всі загинули через потоп. На цьому рід Велетнів обірвався. 

З кожним роком Бійна гора ставала все містичнішою. Жителі навколишніх сіл були впевнені, що ходити вночі туди небезпечно. Адже саме тоді з усіх закутків вилазять біси. А в печерах ховаються дивні істоти: чорний пес, змія із крилами чи вуж з головою людини. З часом, бісів прогнали, а на горі побудували монастир. Але монахи почали грішити і монастир назавжди зникнув під землею. 

  1. Єврейський цвинтар

Кожен цвинтар вже сам по собі є дуже містичним місцем. Саме тут потойбіччя найближче до реальності. Єврейський цвинтар знаходиться недалеко від міського озера в Івано-Франківську. Колись, тут коїлися дуже жахливі та криваві події. На початку Другої світової війни, німці привезли в ці краї сотні євреїв. На місці, де зараз знаходиться кладовище, вирили глибоку яму. Євреїв змушували туди стрибати і розстрілювали. Все це тривало п’ять годин. Тоді, в жахливій страті загинуло близько 6-10 тисяч людей. Та попри це, цвинтар все одно залишався чинним до 1967 року. Зараз це місце закинуте і не всі місцеві жителі знають про його існування. Але події, які колись відбувалися, все одно залишили слід. Ходять розмови, що частина цвинтаря знаходиться на території міського озера. Саме тому водойму називають проклятою, адже там втопилося багато людей. Та насправді, від озера до кладовища майже 800 метрів, тому не можна стверджувати, що перекази правдиві і цвинтар має якесь відношення до подій на озері. 

  1. Цвинтар з вампірами

Ще одне містичне місце знаходиться в самому Івано-Франківську. На вулиці Київській знаходився цвинтар, який закрили в 70-х роках 20 століття. Про це таємниче місце ходила не одна легенда. Місцеві жителі старалися його оминати вдень, а вночі туди не заходили навіть відчайдухи.  Адже згідно з легендами, раніше тут був похований вампір. У 1974 році у місті почали знаходили мертвих людей зі слідами на шиї. Ці сліди були дуже дивними укусами. Тодішня влада доводила, що вампірів не існує. Але все-таки, могилу, де за переказами поховали вампіра, випалили військові. Після цього випадки укусів припинилися.  Та місце свою моторошність не втратило. Сюди й досі заходять люди, які вірять у містику, щоб на власні очі переконатися “є там вампір чи нема”. 

  1. Хвіртка на той світ

У Верховинському районі є місце, яке вважають проходом в “інший” світ. Це так звана межа двох світів. Знаходиться воно на хребті гори Синиця, недалеко від села Бережниця. Містичні легенди розповідають про нього. Нібито, час від часу з’являється на “Синиці” туман. Якщо пройти крізь нього, можна опинитися далеко від “хвіртки”. Гуцули називають це “блудити”. Адже тоді людина стає дезорієнтована і не може пояснити як там опинилася. Ходять перекази, що туди вночі приходять невідомі чужі люди, які заходять і не повертаються. 

Має власні легенди і сусідня гора Довбушанка. Згідно з ними, там зимували опришки Олекси Довбуша, які заховали багато скарбів. Ці коштовності й досі знаходяться на тій горі. 

На Івано-Франківщині дуже багато містичних та таємничих місць. Кожен обирає для себе – вірити в легенди чи ні.  Але однозначно можна сказати, що всі вони містять в собі багато секретів, які не кожен може розгадати. Тому, якщо ви любите, щоб “кров холонула у жилах” – обов’язково відвідайте ці краї. Вражень залишиться на багато років вперед.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.